Evropska komisija traži hitnu štednju energije- Ograničeno grejanje i ograničeno rashlađivanje
Očekuje se da će Evropska komisija sledeće nedelje tražiti od zemalja EU da smanje grejanje i hlađenje javnih zgrada i kancelarija.
Na taj korak odlučila se kako bi se navodno smanjila opšta potražnja za gasom, navodi se u dokumentu koji je AFP imao na uvid.
Snabdevanje ruskim gasom moglo bi u potpunosti biti prekinuto i Brisel u svojim simulacijama računa na to da bi se ove zime Putin gasom mogao služiti kao ratnim oružjem. Očekuje se da će Komisija podstaći vlade 27 zemalja da postave ograničenja na količinu gasa koju koriste javne zgrade, kancelarije i različiti komercijalni objekti, uključujući i terase.
Za optimalno korišćenje energenata preporučiće pravila koja zahtevaju da se javne zgrade greju na najviše 19 stepeni ili hlade klimama postavljenim na temperaturu ne nižu od 25 stepeni.
Na sreću, „zaštićeni“ potrošači energije, a to znači domaćinstva, predstavljaju samo 37 posto ukupne potrošnje gasa u EU. Simulacije pokazuju da bi ti potrošači bili poslednji koji bi bili ozbiljno pogođeni iznenadnim prekidima u snabdevanju gasom.
Pet posto uštede
Dosta država je već krenulo u takozvanu akciju. Nemački savezni parlament Bundestag i parlamenti saveznih pokrajina planiraju, u sklopu mera štednje, da snize temperaturu grejanja zimi i manje hlade leti. Tako se sve prostorije saveznog parlamenta zimi više ne greju na 22, nego na 20 stepeni dok će se u letnjim mesecima stotine prostorija rashlađivati ne kao dosad na 24, nego na 26 do 28 stepeni.
Tim merama moglo bi se uštedeti pet posto energije. U saveznoj pokrajini Baden-Württemberg i dosad se zimi grejalo samo na 20, a sada se planira sniženje temperature na 18, dok su u pokrajini Porajnje-Falačka ipak velikodušniji – ovog leta se prostorije rashlađuju na 24, umesto na 21, a zimi će se grejati na 20, umjesto dosadašnja 22 stepena.
Potrošači u Sloveniji pozvani su iz opreza da pažljivo troše prirodni gas. Komentirajući tu meru, ministar za infrastrukturu Bojan Kumer rekao je da je to samo „faza ranog upozorenja ili podizanja svesti, ali ideja je da se pripremimo za sezonu grejanja, da se oni koji mogu – od industrijskih do komercijalnih potrošača – na vreme pripreme za određene alternative“, dodao je Kumer.
U Češkoj i Slovačkoj, koje su 100 posto potreba za gasom rešavale uvozom iz Rusije, a sada su ga se odrekle, kao moguće rešenje predlažu se toplotne pumpe koje rade na principu rashladnih uređaja, poput frižidera i zamrzivača. U ovom trenutku za njima vlada nikad veća potražnja u Češkoj jer je korišćenje pumpe između 20 i 30 posto jeftinije od gasa, a država preuzima i do 50 posto troškova, kod socijalno ugroženih domaćinstava čak i do 95 posto, pri čemu maksimalna subvencija iznosi oko 4.000 evra.
NultaTačka/Mediji