Evropska komisija tuži MAĐARSKU zbog LGBT ZAKONA
Evropska komisija uputila je tužbu Mađarskom Sudu pravde zbog navodnih kršenja LGBT prava i slobode govora. Taj potez najavljen je u petak kao deo redovnog objavljivanja odluka Komisije o kršenju prava.
Budimpešta je bila na meti zbog svog kontroverznog Zakona o zaštiti dece, zakona koji je prvobitno osmišljen da se bori protiv pedofilije i generalno štiti dobrobit dece. Zakon je izmenjen prošle godine kako bi se zabranilo prikazivanje homoseksualnog sadržaja ili ideja promene pola u obrazovnim programima za mlađe od 18 godina ili u medijima koji dopiru do maloletnika.
Dok je više grupa za ljudska prava oštro kritikovalo amandman kao diskriminatorski, mađarska vladajuća stranka Fides insistirala je da je potrebno da se deca zaštite od pedofilije.
„Zaštita dece je apsolutni prioritet za EU i njene države članice. Međutim, mađarski zakon sadrži odredbe koje nisu opravdane na osnovu promovisanja ovog fundamentalnog interesa ili su nesrazmerne za postizanje navedenog cilja“ , navodi se u saopštenju Komisije, uz tvrdnju da zakon krši više pravila EU.
Dok je Brisel ranije izrazio zabrinutost u vezi sa zakonom Budimpešti, ova druga nije reagovala, primetila je Komisija. Sada to dovodi Mađarsku pred sud zbog njenog zakonodavstva koje navodno „diskriminiše ljude na osnovu njihove seksualne orijentacije i rodnog identiteta“.
Makron: Pripremite se za potpuni prekid ruskog gasa- Gasite svetla
Komisija je takođe tužila Budimpeštu po posebnom pitanju, u vezi sa navodnim kršenjem slobode govora. Slučaj proizilazi iz odluke Mađarskog saveta za medije da odbije zahtev lokalne radio stanice pod nazivom Klubradio da koristi radio frekvenciju nakon isteka dozvole.
Liberalističkoj stanici je odbijena licenca zbog višestrukih navodnih kršenja medijskih zakona u zemlji krajem 2020. godine i od tada emituje samo onlajn. Odluka je doneta na „veoma sumnjivim osnovama“, prema mišljenju Komisije, i navodno je ciljana na radio stanicu na „nesrazmeran i diskriminatorski“ način.
Mađarska, koja se više puta sukobljavala sa Briselom oko navodnih problema sa slobodom govora i vladavinom prava, takođe je bila na meti novog paketa za kršenje prava u vezi sa kvalitetom vode. Komisija je pozvala Budimpeštu da primeni pravila EU o vodi za piće i da se uveri da je voda iz česme „zdrava i čista“. Mađarska „sada ima dva meseca da odgovori i preduzme neophodne mere“, ili bi se mogla suočiti sa još jednim sudskim sporom, upozorila je Komisija.
Brisel je pokrenuo i prekršajni postupak protiv Mađarske zbog njene odluke da automobilima sa stranim registarskim tablicama gorivo naplaćuje po višoj ceni. Taj potez je u suprotnosti sa „odredbama o unutrašnjem tržištu“, tvrdi Brisel, što prete posledicama ako se situacija ne reši.
„Jednostrano delovanje na nacionalnom nivou i uvođenje diskriminatornih tretmana protivno je principima slobodnog kretanja na jedinstvenom tržištu i ne može predstavljati rešenje“ , upozorila je Komisija.