EVROPSKA UNIJA naredila zemljama članicama: Morate da priznate dokumente svih osoba koje su PROMENILE POL
Najviši sud Evropske unije presudio je da sve države članice moraju priznati promene polova u drugim zemljama unutar bloka.
Evropski sud pravde (ECJ), koji služi kao vrhovni sud Evropske unije u pitanjima prava EU, saopštio je ove nedelje da je Rumunija prekršila zakon EU odbijajući da prihvati kao važeći sertifikat o tranziciji pola koji je dobio Arian Mirzarafie-Ahi u Britaniji.
Slučaj je pokrenut nakon što je Mirzarafie-Ahi zatražio/la novi izvod iz matične knjige rođenih u Rumuniji, međutim, lokalni sud je tražio da Mirzarafie-Ahi prođe kroz novi proces priznavanja pola u Rumuniji umesto da prihvati dokumenta iz Britanije, prenosi The Telegraph .
Pošto je dvojni britansko-rumunski državljanin dobio legalnu promenu pola — iz ženskog u muški — pre nego što je Ujedinjeno Kraljevstvo zvanično napustilo EU, sud u Luksemburgu je zaključio da Bukurešt mora da prihvati dokument.
NE PROPUSTITE! NAJNOVIJA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA
Presuda je postavila prioritet u celoj EU, što znači da ako neko lice zakonito promeni pol ili ime u bilo kojoj od 27 država članica, taj dokument treba da se tretira kao pravno obavezujući u svim drugim zemljama u bloku.
U svojoj presudi ESP je rekao: „Zakonodavstvo države članice koja odbija da prizna i unese u izvod iz matične knjige rođenih državljanina promenu imena i identiteta zakonito stečenih u drugoj državi članici, u ovom slučaju Ujedinjenom Kraljevstvu, je suprotno prema pravu EU.
„Ovo važi i kada je zahtev za priznavanje te promene podnet nakon povlačenja Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije.
„Odbijanje države članice da prizna promenu rodnog identiteta zakonito stečenu u drugoj državi članici ometa ostvarivanje prava na slobodno kretanje i boravak.
Odluka bi mogla da izazove novu rundu pravnih bitaka, pošto presuda efektivno podriva nacionalno zakonodavstvo koje zabranjuje ljudima da zakonski menjaju pol, kao što je slučaj u državama EU kao što je Mađarska.
Rodrigo Balester, iz Budimpeštanskog instituta Mathias Corvinus Collegium, rekao je o presudi: „Potpuno šokantno i veoma banalno u isto vreme. Još jednom, Evropski sud pravde gazi osnovne pravne principe u ideološke svrhe i nagriza nadležnosti država članica smešnim obrazloženjima.
„Njegov krajnji cilj nije sprovođenje zakona, već forsiranje dalje integracije. Da ne spominjem da ignoriše Bregzit kao da se nikada nije ni dogodio. To više nije pravosudni aktivizam, postao je ideološki krstaški rat.
Mađarska je dugo bila u sukobu sa Briselom oko LGBT pitanja, pri čemu su evrokrate finansijski kažnjavale konzervativnu vladu premijera Viktora Orbana zbog zakona iz 2021. koji je zabranio prikazivanje LGBT sadržaja deci u medijima, uključujući filmove, televiziju, knjige i reklame.
Zakon, koji je takođe zabranio predavanje LGBT tema u školama, razbesneo je globaliste u Briselu, koji su zamrznili isporuku fondova EU Mađarskoj, u pokušaju da pritisnu Orbana da odstupi od zakona. Mađarski premijer je ranije optužio EU da se ponaša kao „kolonijalisti” koji žele da „diktiraju” kako Mađari žive.