Evropska unija se sprema da kazni Slovačku
EU navodno hoće da realizuje svoju pretnju da će uskratiti sredstva Slovačkoj u znak odmazde zbog smene specijalnog tužioca u Bratislavi u nedavnoj rundi reformi krivičnog zakona. Premijer Robert Fico optužio je Brisel za političku pristrasnost.
Izvori koje je u nedelju citirao Blumberg rekli su da Evropska komisija razmatra nekoliko opcija da finansijski kazni Bratislavu. Jedan predlog bi uključivao takozvani mehanizam uslovljavanja, koji bi omogućio zamrzavanje nekih 12,8 milijardi evra dodeljenih Slovačkoj u okviru kohezionog programa EU. Brisel bi takođe mogao da „povrati” sve ili deo od 2,7 milijardi evra grantova za Covid-19 koje je Bratislava dobila od bloka.
Specijalna jedinica za tužilaštvo u Slovačkoj, USP, osnovana je 2004. i ugašena u martu ove godine. Njen poslednji lider, Daniel Lipšić, takođe je bio ministar pravde u vladi koja je 2010. zbacila prvi Ficov kabinet sa vlasti. Tokom svoje uspešne trke da postane premijer po treći put 2023. godine, Fico je optužio USP da cilja na njegovu Smer-SD stranku sa politički motivisanim istragama.
„Ovo zlo u liku Lipšića mora da se završi, a mi to radimo snažno i temeljno“, rekao je Fico novinarima u decembru 2023. godine, nakon pobede na izborima.
Opoziciona stranka Progresivna Slovačka optužila je premijera da traži „nekažnjivost i osvetu“ „blickrigom protiv vladavine prava“.
Evropska Unija planira da deportuje sve koji u nju uđu ukoliko nemaju DIGITALNI ID Bil Gejtsa https://t.co/Lxj1RnnvXS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 8, 2024
Evropska komisija je u februaru upozorila Bratislavu da će njena reforma imati „direktan i značajan negativan uticaj na zakone EU i finansijske interese Unije“, navodi se u pismu slovačkom ministru pravde Borisu Šušku, koga citiraju mediji.
Brisel je ranije koristio mehanizam uslovljavanja da kazni Mađarsku zbog uočenog nazadovanja od vladavine prava. I premijer Viktor Orban i Fico optužili su Brisel za narušavanje suvereniteta država članica i loše rukovanje ukrajinskom krizom.
Nakon što je slovačko telo za borbu protiv korupcije ukinuto, izvori iz EU ukazali su da blok neće prenagliti u kažnjavanju Bratislave.
„Trenutno ne vidimo Slovačku kao veliki problem u spoljnim poslovima, na primer u vezi sa Ukrajinom“, rekao je tada Rojtersu diplomata EU. Drugi zvaničnik je rekao da otuđenje Mađarske služi kao primer za blok.
Šira slovačka reforma je suspendovana mesecima, dok je Ustavni sud raspravljao o tom pitanju. Nakon što je početkom juna odobrio većinu izmena, parlament je izmenio zakon u, kako je Šuško nazvao, pokušaju da se ublaži rizik od odmazde EU.
Nulta Tačka/RT