Evropski komesar: Sajtovi društvenih medija suočavaju se sa zabranom ako ne uklone „pozive na pobunu i snimke nereda“
Evropski komesar Tijeri Breton izjavio je da će se sajtovi društvenih medija suočiti sa zabranama ako ne uklone „pozive na pobunu“ ili sadržaje koji prikazuju nerede pod novim cenzurnim merama koje Brisel treba da uvede sledećeg meseca.
Komesar EU za unutrašnje tržište, arhitekta Zakona o digitalnim uslugama (DSA), koji će u potpunosti biti primenjen 25. avgusta, rekao je da „društvene mreže nisu učinile dovoljno“ da cenzurišu sadržaj tokom nedavnih talasa nemira i nereda u Francuskoj nakon što je policija prošlog meseca ubila tinejdžera alžirskog porekla.
Govoreći na radiju FranceInfo u ponedeljak, Breton je rekao da sadržaj poput govora mržnje i „poziva na pobunu“ „više neće biti moguć od 25. avgusta“.
„Kada postoji sadržaj mržnje, sadržaj koji poziva na revolt, na primer, koji takođe poziva na ubijanje ili paljenje automobila, oni će u trenutku imati obavezu da ih izbrišu. Ako to ne učine, biće odmah sankcionisani”.
Zakon o digitalnim uslugama navodi da će platforme sa najmanje 45 miliona korisnika u EU sledećeg meseca biti pod nadzorom regulatora, a one koje se ne pridržavaju suočiće se sa kaznama do šest odsto svog globalnog prihoda i potencijalnom zabranom od 27. članica nacionalnog bloka u potpunosti.
Mere cenzure, navodno namenjene sprečavanju takozvanog „govora mržnje“ i „dezinformacija“, toliko su teške da se čak i novi rival Tvitera Marka Zakerberga, Threads, uzdržao od lansiranja u Evropi zbog brige o poštovanju zakona.
👉 CNN “upozorava” gledaoce da je novi film “Sound of Freedom” propaganda protiv pedofilije https://t.co/hVSint16Mt
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2023
Breton, bivši francuski ministar finansija, rekao je da nam platforme moraju „[Evropskoj uniji] pokazati da su preduzele korake da sprovedu zakon”.
Francuz je nastavio da krivi algoritme društvenih medija „koji guraju, kao što znamo, ove veoma viralne sadržaje [slike urbanog nasilja] zato što donose oglašavanje“.
Breton je rekao da će „sve ovo biti strogo zabranjeno“, sugerišući da bi video snimci koji dokumentuju nemire mogli da budu blokirani širom EU na sličan način kao što se dešava u zemljama poput komunističke Kine.
Dok Brisel treba da zahteva da kompanije društvenih medija sprovedu svoje zahteve cenzure, francuski predsednik Emanuel Makron je prošle nedelje otišao korak dalje tokom sastanka sa 300 gradonačelnika u Parizu. Opkoljeni predsednik je sugerisao da bi vlada mogla da uvede zamračenje(blokadu interneta) kako bi „ukinula društvene mreže“ kada se „stvari istrgnu kontroli“ tokom nereda.
Vlada je tvrdila da izgrednici često koriste društvene medije da lociraju jedni druge u ludilu, čime se povećava njihova efikasnost u izazivanju haosa i izbegavanju sprovođenja zakona.
Ipak, čak i za Francuze, ovo je očigledno bio korak predaleko, jer su lideri većine velikih partija – van stvarne Komunističke partije Francuske – osudili Makronovu šemu cenzure kao srodnu komunističkim diktaturama.