Evropski sud pravde odlučuje o zakonitosti davanja biometrijskih podataka za lične karte
Evropski sud pravde treba da donese presudu u slučaju koji dovodi u pitanje usklađenost čuvanja podataka o otiscima prstiju na ličnim kartama sa propisima Evropske unije. Predmet koji potiče iz Nemačke ispituje da li je ova praksa u skladu sa Poveljom EU o osnovnim pravima i njenim zakonima o zaštiti podataka.
Nastanak slučaja je bio 2021. godine, kada je pojedinac iz Vizbadena u Nemačkoj zatražio novu ličnu kartu. Međutim, lice je odbilo da dostavi biometriju otiska prsta, što je dovelo do toga da su gradske vlasti odbile da izdaju ličnu kartu.
To je dovelo do pravnog sukoba pošto je zakon EU nalagao uključivanje podataka o otisku prsta u ličnim kartama od 2021. Odbijanje pojedinca postavilo je scenu za eskalaciju slučaja, koju je preuzela grupa za kampanju Digitalcourage, a potom je stigla do Evropskog suda pravde.
👉 Neko je upravo kupio brendiranu tašnu veličine zrna peska i platio 63.000 dolara https://t.co/0uWFk4Fne9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 5, 2023
U središtu spora je tenzija između zahteva da se podaci o otisku prsta ugrade u lične karte i prava i privatnosti pojedinaca. Digitalcourage smatra da čuvanje otisaka prstiju na ličnim kartama nije u skladu sa osnovnim pravom na poštovanje privatnog i porodičnog života i ličnih podataka. Grupa za zastupanje tvrdi da je uključivanje „punih slika“ otisaka prstiju na čipovima kartice protivno principu minimizacije podataka Opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR).
Savetnik ohrabruje EU da donese odluku na način da se biometrijski podaci unesu u ličnu kartu.
Kako se Evropski sud pravde sprema da donese odluku, očekuje se da će posledice ove odluke biti dalekosežne, postavljajući presedan za ravnotežu između obezbeđivanja slobode kretanja unutar Evropske unije i očuvanja osnovnih prava i privatnosti podataka njenih građana.
Večeras UŽIVO! Prof. dr Alek Račić u podcastu Mario ZNA (VIDEO)https://t.co/nEQDvIVosi
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 5, 2023