Fabrika automobila Tesla u Nemačkoj se zatvara zbog sukoba u Crvenom moru
Tesla obustavlja proizvodnju u svojoj Gigafabrici u Brandenburgu u Nemačkoj na dve nedelje jer napadi dronovima i raketama na teretne brodove u Crvenom moru prekidaju lance snabdevanja.
Kašnjenja komponenti koje dolaze u Evropu sa istoka uzrokovana šiitskim islamističkim milicijama u Jemenu koje napadaju trgovačke brodove koji pokušavaju da prođu kroz Crveno more znači da je Tesla bio primoran da obustavi proizvodnju u svojoj Gigafabrici u Grinhajdu, Brandenburg, na periferiji Berlina. Očekuje se da će obustava trajati dve nedelje, saopštila je kompanija u časopisu Gemran Die Velt .
Predviđeno je da proizvodnja ponovo počne 12. februara u fabrici sa 11.500 zaposlenih, rekli su oni.
Napadi na teretne brodove koji prevoze robu iz radionica Kine i Pacifika u Evropu kroz Crveno more traju od kada je Izrael pokrenuo optšti napad na Gazu nakon što su pripadnici Hamasa izveli napad na Izrael. Huti u Jemenu, koji su opremljeni i deluju kako Zapad tvrdi u ime Teherana, pokrenule su napade na brodove koji prolaze u znak solidarnosti sa Hamasom, tvrdeći da su ciljali na brodove povezane sa Izraelom, iako su se napadi od tada pretvorili u opšte napade na globalnu trgovinu koji podupiru prosperitet i bezbednost Zapada.
Dok su ratni brodovi presreli većinu udara bespilotnih letelica i raketa koji su se uputili ka trgovačkim brodovima u toj oblasti, ogromno morsko prostranstvo i dužina jemenske obale znači da su neki napadi prošli i oštetili brodove, a pokušani su i piratski napadi sa ukrcavanjem. Zbog ovog rizika stope pomorskog osiguranja su porasle i hiljade brodova se udaljilo od tog područja, da bi krenulo „dugim putem“ do Evrope preko južnog vrha Afrike.
Koalicija zapadnih nacija, pre svega Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, upozorila je borce Huta da bi nastavak napada na trgovačko pomorstvo imao „posledice“. Ipak, Huti su pokrenuli svoj najveći napad do sada ove nedelje , pokušavajući da napadnu i trgovačko brodarstvo i ratne brodove koji su ih otkrili u Crvenom moru sa 21 dronom, krstarećim projektilima, pa čak i balističkom raketom u sredu. Brodovi američke mornarice i Kraljevske mornarice Velike Britanije srušili su sve pretnje u tom talasu, rekli su oni.
SAD i Velika Britanija su u noći sa četvrtka na petak sprovele napad na to i 27 drugih napada Huta na Crveno more od novembra, gađajući 60 ciljeva na 16 lokacija u Jemenu. .
Posledice nestašice automobilskih komponenti su već dobro poznate, imajući u vidu uticaj na takozvani „nedostatak čipova“ koji su iskusili proizvođači u eri Covid-a i šire, zbog čega je u SAD proizvedeno više od milion automobila manje za godinu dana i cene automobila porasti zbog ograničene ponude.