Fijasko zelene agende: Velika Britanija potrošila više od milijardu funti ove godine da ugasi vetroparkove i pokrene gasna postrojenja
- Troškovi energije vetra u Velikoj Britaniji: Velika Britanija je ove godine potrošila preko milijardu funti da bi isključila vetroelektrane i pokrenula gasna postrojenja, naglašavajući finansijski teret integracije obnovljive energije.
- Neusklađenost mrežne infrastrukture: Uprkos povećanju kapaciteta vetra na moru od 50% u poslednjih pet godina, mrežna infrastruktura nije održala korak, što je dovelo do preopterećenja mreže i gašenja vetroelektrana.
- Zastarela pravila energetskog sistema: Pravila britanskog energetskog sistema su zastarela, što primorava operatere da zatvore vetroelektrane i pokrenu gasna postrojenja, podrivajući ciljeve dekarbonizacije i povećavajući račune za energiju.
- Politička i ekološka zabrinutost: Povratak novoizabranog predsednika Donalda Trampa mogao bi da ugrozi ambiciozne planove Velike Britanije za dekarbonizaciju, postavljajući pitanja o budućnosti ulaganja u energiju vetra.
- Priča upozorenja za kreatore politike: Iskustvo Velike Britanije služi kao upozorenje drugim zemljama o opasnostima brzopletih zelenih politika bez odgovarajuće infrastrukture i planiranja.
U trci za prihvatanjem obnovljive energije, Velika Britanija se našla u skupoj nevolji. Energija vetra, nekada slavljena kao rešenje za energetske probleme, sada se pokazuje kao značajan finansijski gubitak. Velika Britanija je samo ove godine potrošila više od milijardu funti da bi isključila vetroelektrane i pokrenula gasna postrojenja, što je oštro podsećanje da ishitrene odluke bez pravilnog planiranja mogu dovesti do katastrofalnih posledica.
Hoćete realnu situaciju?! Cionističke-Anglo-Američke sile osovine trenutno su u direktnom ratu protiv SLOBODNOG SVETA https://t.co/EHDxJzSWt6
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 7, 2024
Nije iznenađujuće što energija vetra ne ispunjava svoja obećanja. Vlade, vođene žarom za postizanje neto-nula ciljeva, slepo su se zalagale za alternativnu energiju ne uzimajući u obzir u potpunosti nedostatke. Britanska energetska mreža, dizajnirana za drugu eru, bori se da se nosi sa porastom energije vetra. Rezultat? Rasipa se rekordna količina energije vetra, a račun plaćaju potrošači.
Velika Britanija je povećala svoju flotu vetroelektrana na moru za 50% u proteklih pet godina i planira da je udvostruči u narednih pet godina. Međutim, mrežna infrastruktura se nije širila istim tempom. Ova neusklađenost je dovela do toga da operater plaća vetroparkove da ih isključe, posebno one u Škotskoj, kako bi sprečili preopterećenje mreže. Ironija je opipljiva: dok Velika Britanija plaća škotske vetroelektrane da se zatvore tokom vetrovitih uslova, istovremeno plaća da se elektrane na gas na jugu pale. Ovaj apsurdni scenario naglašava pogrešnu logiku jurnjave u obnovljive izvore energije bez razmatranja velike slike.
Problem je pogoršan pravilima energetskog sistema u Velikoj Britaniji, koja su zastarela i loše opremljena da se nose sa složenošću balansiranja ponude i potražnje u realnom vremenu. Da bi svetla ostala upaljena, operater je primoran da ugasi udaljene vetroparkove i pokrene postrojenja na gas bliže centrima potražnje. Ovo ne samo da podriva njihove pogrešne ciljeve dekarbonizacije, već i povećava račune za energiju, što otežava potrošačima da iskoriste prednosti obnovljivih izvora energije.
Klem Kovton, direktor spoljnih poslova kompanije Octopus Energy Group, s pravom kritikuje „zastarela pravila“ energetskog sistema. Međutim, ne treba kriviti samo pravila već i nedostatak predviđanja i planiranja. Luda žurba za postizanjem neto-nula ciljeva rezultirala je lošim planiranjem, sa malo ili nimalo razmatranja praktičnosti integrisanja energije vetra velikih razmera u postojeću mrežu.
Ova situacija bi trebalo da posluži kao opomena za druge zemlje koje razmatraju slične energetske tranzicije. Energija vetra, kao i električna vozila, često se prikazuje kao lek za naše ekološke probleme. Međutim, stvarnost je daleko složenija. Energija vetra je skupa, štetna po životnu sredinu i, kako UK otkriva, često neefikasna. Potrošači ne plaćaju samo izgradnju ovih vetroelektrana, već i njihove propuste. Ostaje pitanje: ko će snositi troškove dekonstrukcije ovih vetroelektrana kada kriza klimatskih promena, slično kao pandemija COVID-19, izgubi svoju hitnost?
Predstojeći povratak novoizabranog predsednika Donalda Trampa u Belu kuću upravo je srušio snove laburista koji imaju opsesiju Net Zero. S obzirom da Amerika predvođena Trampom vuče u suprotnom smeru, ambiciozni planovi Velike Britanije za dekarbonizaciju mogu se suočiti sa još većom političkom opasnošću.
Iskustvo Velike Britanije sa energijom vetra je skupa lekcija o opasnostima prenagljene zelene politike. Vlade moraju oprezno pristupiti obnovljivoj energiji, osiguravajući da postoje infrastruktura i propisi koji podržavaju tranziciju i da je to zaista bolja alternativa, što nije slučaj sa energijom vetra. Slepo guranje alternativne energije bez uzimanja u obzir nedostataka nije samo finansijski neodgovorno, već i podriva same ciljeve koje želi da postigne. Britanski fijasko za energiju vetra vredan milijardu funti trebalo bi da posluži kao poziv na buđenje kreatorima politike širom sveta.