Francuska počinje sa kažnjavanjem građana koji ne idu na preglede kod lekara
Francuska vlada predlaže novčane kazne za pacijente ako ne odu na preglede kod lekara bez dobrog izgovora, najavio je premijer Gabrijel Atal.
Politika je navodno usmerena na podršku zdravstvenoj službi dok se bori da se nosi sa rastućim zahtevima sve starijeg stanovništva usred nedostatka osoblja i sve većih troškova.
Attal je u ponedeljak rekao da se procenjuje da se 27 miliona pacijenata ne pojavi na lekarskim pregledima svake godine.
„Ne možemo dozvoliti da se ovo nastavi“, rekao je premijer, napominjući da bi nova mera mogla da oslobodi između 15 miliona i 20 miliona pregleda godišnje za druge pacijente.
Predloženi korak bi bio deo zakona koji bi, ako ga usvoji parlament, mogao da stupi na snagu od januara 2025.
UŽIVO! SREDA OD 20h! SVAKO OD NAS JE OD ROĐENJA PODLOŽAN KONTROLI
Attalova najava o predloženoj kazni od 5 evra za nedolazak na zakazane sastanke naišla je na momentalno negodovanje lekarskih sindikata i grupa pacijenata.
„Neće uspeti. To je samo porez… i krajnji rezultat će biti da će zdravstveni sistem izgubiti“, rekao je Patrik Pelu, predsednik Udruženja lekara hitne pomoći, za Gardijan.
Lekar opšte prakse Luc Dukuesnel je navodno rekao radiju France Bleu da bi bilo bolje „obrazovati ljude, a ne reći profesionalcima da moraju da ih oporezuju, što će zaoštriti odnose sa našim pacijentima“.
Prema rečima Žerara Rejmona, predsednika Udruženja francuskih pacijenata, koji se protivi toj meri, kazna ima za cilj da se pacijenti osećaju krivim, a ne odgovornim.
Prema planu, pacijenti bi bili u obavezi da daju podatke o debitnoj ili kreditnoj kartici prilikom zakazivanja pregleda. Ako se ne pojave bez prethodnog obaveštenja od najmanje 24 sata, lekari bi ih mogli kazniti. Pacijenti sa opravdanim razlogom za propuštanje pregleda bili bi izuzeti.
Na doktoru bi bilo da odluči da li je razlog za propuštanje termina bio dovoljno razuman da se izbegne novčana kazna.
Nedostatak lekara je već dugo najveći problem sa kojim se suočava francuski nacionalni zdravstveni sistem, zajedno sa pristupom lečenju i dugim vremenima čekanja.
Atal je rekao da će takođe nastojati da poveća broj studenata koji završavaju medicinsku obuku pod visokim pritiskom u pokušaju da reši kritični nedostatak medicinskog osoblja. Prema rečima premijera, broj studenata koji ulaze u drugu godinu studija medicine povećaće se sa 10.000 godišnje u 2023. na 12.000 u 2025. godini i 16.000 u 2027. godini.