Francuska zabranjuje nošenje muslimanskih haljina u školama
Francuske vlasti će zabraniti nošenje tradicionalnih muslimanskih abaja haljina koje nose neke muslimanke u školama, rekao je u nedelju ministar obrazovanja, tvrdeći da je odeća prekršila stroge sekularne zakone Francuske u obrazovanju.
„Više neće biti moguće nositi abaju u školi“, rekao je ministar obrazovanja Gabrijel Atal za televiziju TF1, rekavši da će dati „jasna pravila na nacionalnom nivou“ direktorima škola uoči povratka na nastavu širom zemlje od 4. septembra.
Ovaj potez dolazi nakon višemesečne debate o nošenju abaja u francuskim školama, gde je ženama dugo bilo zabranjeno da nose islamske marame.
Desnica i krajnja desnica su se zalagali za zabranu, za koju je levica tvrdila da bi zadirala u građanske slobode.
Bilo je izveštaja o sve češćem nošenju abaja u školama io tenzijama u školi oko problema između nastavnika i roditelja.
Američki FDA planira da zameni SO sa veštačkom SOLJU koju finansira i zagovara BIL GEJTS https://t.co/xIsuUhQMO9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 27, 2023
„Sekularizam znači slobodu emancipacije kroz školu“, rekao je Atal, opisujući abaju kao „religiozni gest, koji ima za cilj da testira otpor republike prema sekularnom utočištu koje škola mora da čini“.
„Ako uđete u učionicu, ne smete moći da identifikujete veroispovest učenika gledajući u njih“, rekao je on.
Zakon iz marta 2004. zabranio je „nošenje znakova ili odeće kojima učenici tobože pokazuju versku pripadnost“ u školama.
Ovo uključuje velike krstove, jevrejske kipe i islamske marame.
Za razliku od marama, abaje — duga, široka odeća koja se nosila u skladu sa islamskim verovanjima na skromnoj odeći — zauzimale su sivu zonu i do sada nisu bile pod potpunom zabranom
Debata se intenzivirala otkako je radikalizovana čečenska izbeglica odrubila glavu učitelju Semjuelu Patiju, koji je učenicima pokazao karikature proroka Muhameda, u blizini njegove škole u predgrađu Pariza 2020.
CFCM, nacionalno telo koje obuhvata mnoga muslimanska udruženja, kaže da odevni predmeti sami po sebi nisu „religiozni znak“.
Ovo saopštenje je prvi veliki potez Atala (34), otkako je ovog leta unapređen da se bavi veoma spornim obrazovnim portfeljem.
Zajedno sa ministrom unutrašnjih poslova Džeraldom Darmanjinom (40), na njega se gleda kao na zvezdu u usponu koja bi potencijalno mogla da igra važnu ulogu nakon što Makron podnese ostavku 2027. godine.