Globalni projekat! KENIJA postala poligon za testiranje BIOMETRIJSKE VAKCINE
Napredak se postiže u kontroverznim testovima koji se sprovode u bolnici u malom gradu u Keniji kako bi se razvio program upravljanja biometrijskom vakcinacijom za novorođenčad.
Nova metoda ima za cilj da obezbedi da čim se dete rodi i primi prvu vakcinu, izvrši se biometrijsko skeniranje četiri njegova prsta, a pored uzimanja otisaka beba, prikupljaju se i biometrijski glasovni podaci njihovih staratelja.
Svrha ovoga je praćenje identiteta i upravljanje istorijama vakcinacije, rekli su oni koji stoje iza šeme, napominjući da bi trebalo da se koristi tokom prva 24 meseca života beba i da se prati kako im se daje osam vakcina i jedan dodatak.
Tada će navodno biti uklonjeni i otisci prstiju i glasovni podaci, obećala je grupa koja razvija biometrijski sistem.
POGLEDAJTE! NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA! GOST GORAN „FES“
Kompanija za biometrijsku autentifikaciju NEC , Kenijski institut za medicinska istraživanja (KEMRI) i Univerzitet Nagasaki iz Japana su oni koji su se 2019. godine udružili u razvoju programa, koji je trenutno podvrgnut kliničkim ispitivanjima u bolnici Kinango Sub-Counti u Kvaleu, Kenija.
Ispitivanja, koja su počela u septembru i trebalo bi da traju do marta, obuhvatila su ukupno 1.000 novorođenih beba i njihovih staratelja. Iako testovi nisu gotovi, sada stižu rani rezultati, koje tri partnera opisuju kao „veoma ohrabrujuće“.
Planirano je više testova sa više bolnica – a Kenija je izabrana kao zemlja u kojoj će sistem biometrijskog uzimanja otisaka prstiju beba biti potpuno raspoređen. Plan je da se to dogodi do kraja godine.
Program je predstavljen kao podrška ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija (SDG) – naime, onima koji obezbeđuju pravni identitet i registraciju rođenja za sve, okončavaju smrtne slučajeve novorođenčadi i dece mlađe od 5 godina koji se mogu sprečiti i smanjuju neonatalni mortalitet.
Što se tiče NEC-a – koji se smatra globalnim liderom u pružanju prepoznavanja lica, irisa, prepoznavanja otiska prsta/dlana, prepoznavanja glasa i akustične autentifikacije uha – on takođe radi na drugom projektu za komercijalizaciju biometrije beba, dok ima više projekata sprovedenih u podsaharske Afrike u svom portfelju.