
“Gore nego 2008”: Osnivač najvećeg hedž fonda na svetu predviđa kolaps svetske ekonomije
Milijarder i osnivač najvećeg hedž fonda na svetu, Rej Dalio, upozorio je da se svet nalazi na ivici velike krize, daleko ozbiljnije od klasične recesije. Kako kaže, SAD se suočavaju s pretnjama koje bi mogle dovesti do potpunog sloma globalnog finansijskog sistema, a u središtu svega su dugovi, Trampove carine i sve veće globalne tenzije.
„Mislim da smo sada na tački odluke i veoma blizu recesije“, rekao je Dalio gostujući na NBC-jevom Meet the Press. „A brine me da nas čeka nešto još gore ako se ovim ne upravlja kako treba.“
“Vraćamo se u 1930-e”
Dalio navodi da se američka ekonomija suočava sa četiri ključne opasnosti: rastućim dugom, dubokim političkim podelama, globalnim tenzijama i promenom u odnosima svetskih sila.
„Ovakvi trenuci su vrlo slični onome što se dešavalo 1930-ih. Imate carine, zaduživanje, uzdizanje novih sila koje izazivaju stare – to su poremećaji koji menjaju svet“, upozorio je.
CIA ipak tragala za Hitlerom u Argentini – Objavljuju se tajni dosijei o nacistima (FOTO) 🔥 https://t.co/6EH0KJJHSU
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 11, 2025
Na pitanje šta je najgori mogući scenario, Dalio je ukazao na gubitak poverenja u dolar, unutrašnje sukobe koji prevazilaze demokratske norme, te potencijalne međunarodne sukobe – čak i vojne.
„To može biti kao krah monetarnog sistema 1971. godine. Ili kao 2008. Ali moglo bi biti i gore ako se svi ti problemi dese u isto vreme“, rekao je.
Trampove carine – kamen u točkovima
Dok priznaje da carine mogu da pomognu u vraćanju proizvodnje i punjenju budžeta, Dalio ističe da je način njihove primene ključan.
„Da li se to radi stabilno i promišljeno ili haotično i konfliktno – to pravi ogromnu razliku“, rekao je.
Nazvao je Trampove poslednje poteze „veoma destruktivnim“ i upozorio da je to „bacanje kamenja u proizvodni sistem“ recept za pad globalne efikasnosti i rast cena.
Rizik od recesije raste
Goldman Saks je prošle nedelje povisio procenu verovatnoće recesije u SAD na 45% u narednih godinu dana, nakon što je Tramp 2. aprila uveo minimalnu carinu od 10% na sav uvoz. Iako je potom stavio trogodišnji moratorijum na dodatne „recipročne“ dažbine od 11% do 50% za desetine zemalja, Kina je odmah pogođena carinom od 145% – i odgovorila kontramerom od 125%.
Dalio za kraj poručuje: Ako se ovako nastavi, svet ne ulazi samo u krizu – već u potencijalni slom sistema kakav nismo videli decenijama.
Nulta Tačka/RT