
Gore od finansijske krize 2008: Nemačka tone u talas stečajeva bez presedana
Nemačka tone u talas velikih stečajeva bez presedana, a prema najnovijoj analizi osiguravajuće kuće Allianz Trade, crni trendovi nastaviće se ne samo tokom 2025, već i 2026. godine. Posle katastrofalne 2024. — koja je oborila sve negativne rekorde po broju insolventnih firmi — očekuje se dodatni rast stečajeva i gubitak desetina hiljada radnih mesta.
Prema prognozama, ove godine u Nemačkoj će bankrotirati oko 24.400 kompanija, što je povećanje od 11%, dok se za 2026. očekuje još 3% više – ukupno 25.050 stečajeva. Sve to ugrožava oko 210.000 radnih mesta širom zemlje.
Već u prvom kvartalu 2025. godine, 16 velikih firmi sa godišnjim prihodima preko 50 miliona evra proglasilo je insolventnost. Iako je to tri manje nego u istom periodu prošle godine, taj broj je duplo veći nego u prvom kvartalu 2023.
Milo Bogerc, generalni direktor Allianz Trade za Nemačku, Austriju i Švajcarsku, upozorio je da se situacija neće popraviti ni posle 2024. godine. Delimično odgovornost pripisuje trgovinskim politikama američkog predsednika Donalda Trampa, posebno carinama koje su uzdrmale globalne lance snabdevanja.
„Zbog loših izgleda za nemačku i globalnu ekonomiju, kao i brojnih neizvesnosti izazvanih tarifnim ratovima, očekujemo nastavak velikih bankrota i ozbiljne gubitke i u 2025,“ izjavio je Bogerc.
🥷 Psihološki rat: Botovi, laži i potpuna kontrola vašeg uma — Mračna strana društvenih mreža koju niko ne vidihttps://t.co/72I29ND6Sn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2025
Posebno zabrinjava lančani efekat na dobavljače, čiji će bilansi, kako kaže, “ostajati sa ogromnim rupama”.
Industrija na kolenima, sistem bez daha
Već sada su tekstilna trgovina, automobilska industrija i zdravstvo među najteže pogođenim sektorima. Samo u prvom kvartalu 2025. godine, u stečaj su otišle tri bolnice, tri velike tekstilne kompanije, dva auto-dobavljača i dve hemijske firme.
U 2024. godini zabeležen je rekord – 87 velikih stečajeva, što je rast od 36% u odnosu na prethodnu godinu. Ukupan godišnji promet tih firmi iznosio je 17,4 milijarde evra – čak 55% više nego 2023.
Privreda u kolapsu, nemačka industrija diže glas
Alarm je oglasila i Savezna asocijacija nemačke industrije (BDI), koja je početkom aprila objavila zajedničku deklaraciju više od 100 udruženja, upućenu vladajućim strankama — CDU i SPD.
„Ekonomska situacija se poslednjih nedelja dramatično pogoršala. Nemačka je u ozbiljnoj krizi. U poređenju s drugim zemljama, jasno je da je ova kriza – domaće proizvodnje,“ stoji u deklaraciji.
Tanja Genar, generalna direktorka BDI, poručuje da je poreska politika koalicije nedovoljna i zakasnela:
„Ako država zaista želi da postane efikasna i moderna, mora hitno rasteretiti privredu i smanjiti poreze kako bi bili konkurentni na međunarodnom tržištu.“
Stečajevi kao nova normalnost
Za Jirgena Filipija, javnog aukcionara i pisca izveštaja za stečajne upravnike, današnja situacija je gora čak i od globalne krize 2008.
„Radio sam tokom finansijske krize i godinama posle – ali ovo sada je gore. Pogodila je više sektora odjednom. To još nisam video,“ kaže on za Tagesschau.
Zatrpan je poslom i, kako navodi, mnoge klijente više ne može ni da primi.
„Sve češće vidim da direktori jednostavno odustaju. Kažu: ‘Neću više ovo da radim’. Zamaraju ih visoki porezi i preterana birokratija.“
Nemačka – nekadašnji industrijski gigant Evrope – danas je zemlja u kojoj su stečajevi postali svakodnevica, a sistemski odgovor države i dalje izostaje. Ako se trend nastavi, najgore tek dolazi.
Nulta Tačka/InfoWars