Henri Kisindžer predviđa propast Amerike
Henri Kisindžer koji će ove godine napuniti 100 godina, rekao je da zemlja(Amerika) pati od „domaćih podela i međunarodnih nereda“.
Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer osudio je politički establišment nacije zbog neuspeha da demonstrira „domaću koheziju“, upozorivši publiku na nedeljnom događaju u kome se slavi bivši predsednik Ronald Regan da zemlja ne može sebi priuštiti da se izoluje.
Pošto SAD „pate“ od „domaćih podela i međunarodnog nereda oko argumenata o tome ko smo i za šta se zalažemo“, „teško im je da sakupe domaću koheziju neophodnu za suočavanje sa izazovima koji su pred nama“, rekao je bivši nacionalni savetnik za bezbednost posmatračima u Predsedničkoj biblioteci Ronalda Regana.
To, rekao je Kisindžer, uključuje „izazov svetskom poretku“ iz Kine, rusku vojnu operaciju u Ukrajini i očigledno skori razvoj „najrazornijeg oružja na svetu“ od strane Irana, da ne govorimo o veštačkoj inteligenciji (AI), koju bivši diplomata upozorava da „transformiše samu ljudsku svest“.
„Svaki od ovih hitnih događaja zahteva kombinaciju snage i pomirenja“, rekao je on, podsećajući okupljene Reganove pristalice da je bivši predsednik „znao da Amerika treba da bude moćna u suštini i želeo je da zaštiti svetski poredak, silom, ako je potrebno .”
Preminuli bivši predsednik, koji bi u nedelju imao 112 godina, nikada se nije pokolebao u uverenju da je „Amerika najbezbednija i najprosperitetnija kao lider u oblikovanju stabilnog sveta“ i da „stabilan svet ne može da se zasniva na Američki izolacionizam“, tvrdi Kisindžer.
Dok je 99-godišnji bivši diplomata opisao Regana kao „mirotvorca“, predsedništvo konzervativne ikone videlo je da su SAD izvršile invaziju na Grenadu, poslale hiljade vojnika na Bliski istok i pokušale da zbace vladu Nikaragve finansiranjem, obukom i naoružavanje Kontra milicija preko CIA.
Tokom Reganovog predsedništva, Kisindžer je predsedavao Nacionalnom dvopartijskom komisijom za Centralnu Ameriku, koja je optužila Sovjetski Savez da iskorišćava političke nemire u regionu, istovremeno prikrivajući američku, a posebno Kisindžerovu, podršku vojnim diktaturama poput čileanskog Augusta Pinočea i desničarskog odreda smrti Salvadora u ime borbe protiv komunizma.
Prošlog meseca na Svetskom ekonomskom forumu, on je javno prihvatio ideju o članstvu Ukrajine u NATO-u, preokrenuvši kurs protiv opozicije koju je izneo tokom prethodne konferencije, kada je pozvao na što pre okončanje sukoba kako Rusija ne bi bila uvučena u ruke Kine.