HIT! U Nemačkoj oboren rekord seče šuma zbog energetske krize a državu vode ZELENI
Pod koalicijom nemačke vlade koja uključuje Zelenu stranku, Nemačka je posekla rekordnu količinu šume da bi zadovoljila potrebe za energijom
Prava ekološka priča zar ne?
Uprkos tome što se Nemačka smatra nacijom koja vodi zdravu ekološku politiku osmišljenu oko smanjenja emisije CO2, šume u zemlji trpe zbog politike vladajuće vlade.
Nemci sada spaljuju rekordne količine drveta kao odgovor na sankcije Rusiji zbog kojih su cene energenata porasle, dok su čistiji izvori energije na koje se Nemačka dugo oslanjala, poput ruskog prirodnog gasa, sve nedostupniji.
Vest dolazi u vreme kada su nemačke šume na ivici, sa četiri od pet stabala u zemlji koja su bolesna, a na trećem je jasno oštećeno. Prema poslednjem istraživanju drveća, samo jedan od svakih pet hrastova, drvo koje se obično smatra simbolom Nemačke, je zdravo.
Iako istraživači kažu da su suša i klimatske promene doprinele užasnom stanju nemačkih šuma, jedan od glavnih problema je rastuća potražnja Nemaca za ogrevnim drvetom, pri čemu su mnogi požurili da kupe peći na drva kada su cene energije prvi put eksplodirale nakon sankcija na rusku energiju. Pored toga, elektrane su se takođe okrenule sagorevanju drveta, koje stručnjaci smatraju jednim od najprljavijih dostupnih izvora energije , a Sami Yassa, viši naučnik iz NRDC-ovog Programa za klimu i čistu energiju, izjavio je da „drvo emituje više ugljen-dioksida nego ugalj za svaka jedinica proizvedene električne energije“.
Kako nemačka novinska agencija Baiischer Rundfun 24 primećuje , „Sa ratom u Ukrajini i posledičnom energetskom krizom došlo je do prekretnice. Čak su i peći na dimnjake koje su bile ugašene ponovo priključene. To je imalo posledice: nikada od ponovnog ujedinjenja Nemačke nije posečeno toliko drva u nemačkim šumama za proizvodnju energije kao prošle godine. Bilo je 13,8 miliona kubnih metara, što je povećanje od 17,3 odsto u odnosu na 2021. godinu, prema izveštaju Federalnog zavoda za statistiku.
Sa nemačkim Zelenima na vlasti, postavlja se pitanje kojoj svrsi ova ekološka partija služi u zaštiti nemačkih šuma kada se drveće seče u rekordnom broju. Međutim, Zelena stranka je verovatno bila najopornija u sprovođenju oštrih sankcija Rusiji koje su dovele do rekordnog osećaja drveta u vreme kada nemačke šume već neizmerno pate.
Drugi stručnjaci širom Nemačke idu toliko daleko da navode da ništa ne zagađuje više od sagorevanja drveta. „Ništa ne gori prljavije i štetnije po klimu od drveta“, rekao je Achim Dittler, istraživač sa Tehnološkog instituta u Karlsrueu. Ditler je naveo da se sagorevanjem drveta oslobađa „mnogo više zagađivača nego sagorevanjem nafte ili gasa, uključujući ugljen monoksid, azotne okside, metan i čađ“.
U stvari, smatra se da je spaljivanje drveta toliko štetno ne samo za kvalitet vazduha već i za šumska staništa, da Pjer Ibiš sa Univerziteta za održivi razvoj Ebersvalde kaže da bi predložio potpunu zabranu te prakse.
U intervjuu za nemački list Velt, vođena je debata između Ibiša i vlasnika brojnih šumskih poseda i aristokrate Karla Antona Princa Valdeka i Pirmonta o tome zašto su šume toliko bolesne i šta se može učiniti po tom pitanju.
Ibiš napominje da se čak iu zaštićenim područjima Nemačke mrtvo drvo seče u različite svrhe, uključujući i proizvodnju energije. On se žali što u Nemačkoj ta zemlja čak pretvara elektrane na ugalj u postrojenja na drva.