Holandska vlada će preispitati svoje odnose sa Ukrajinom ukoliko se dokaže umešanst Kijeva u sabotažu Severnog Toka
Poslanici krajnje desnice zatražili su od najviših zvaničnika da komentarišu izveštaje da Nemačka sumnja da je Ukrajina umešana u sabotažu Severnog toka
Nekoliko holandskih poslanika iz desničarske Partije slobode (PVV) upitalo je vladu zemlje da li će biti spremna da „preispita” odnose sa Ukrajinom, ako se utvrdi da je sabotirala gasovod Severni tok.
UŽIVO! SREDA OD 20h! DANI PRED NAMA BIĆE PUNI NEIZVESNOSTI – ELITA NE ODUSTAJE
Tri člana PVV-a, uključujući lidera Gerta Vildersa, uputili su u četvrtak pismeni upit najvišim zvaničnicima zemlje, uključujući premijera Hendrikusa Šufa, tražeći njihovu reakciju na nedavne izveštaje u kojima se navodi da je Nemačka izdala prvi nalog za hapšenje u vezi sa eksplozijom Severnog toka u septembra 2022.
Jedan od glavnih osumnjičenih je navodno ukrajinski državljanin identifikovan kao ‘Vladimir Z.’
U tom kontekstu, poslanici su se raspitivali da li holandska vlada veruje da Ukrajina zaista stoji iza napada i da li je holandska obaveštajna služba dobila bilo kakvu informaciju o mogućoj umešanosti Kijeva.
Takođe su pitali da li se zvaničnici „slažu da je napad na energetsku infrastrukturu koji je takođe relevantan za nas veoma ozbiljan zločin”.
„Da li se slažete da, ako je Ukrajina zaista stajala iza ovog napada, to ne bi moglo da ostane bez posledica po odnose Holandije i Ukrajine? Da li ste spremni da preispitate taj odnos?” dodali su poslanici.
U odvojenom pismu, takođe su zatražili komentar na izveštaj Wall Street Journala u kojem se tvrdi da je Vladimir Zelenski dao prvobitno naređenje da se ključni gasovod koji povezuje Rusiju i Nemačku digne u vazduh, koji je, pre sukoba u Ukrajini, bio odgovoran za značajan udeo gasa kojeg EU uvozi. Ukrajina je negirala bilo kakvu umešanost.
„Ako je tačno da je predsednik Zelenski unapred znao za napad, možete li da kažete koje su posledice? Ako ne, zašto ne?” stoji u pismu.
Mnogi su doveli u pitanje legitimitet ukrajinskog lidera nakon što je njegov predsednički mandat zvanično okončan u maju.
Dok zvaničnici holandske vlade tek treba da odgovore, ministar spoljnih poslova Kaspar Veldkamp je ranije rekao da uprkos izveštaju WSJ, „čvrsto stojimo iza Ukrajine i podržavamo zemlju u borbi protiv Rusije“, dodajući da „ceo kabinet stoji iza ovoga“. On se takođe uzdržao od spekulisanja o krivcima za napad dok se istraga ne završi.
PVV, koja drži 37 od 150 mesta u donjem domu holandskog parlamenta, bila je skeptična u pogledu pomoći Ukrajini, a Vilders je tvrdio da bi Holandija trebalo da se fokusira na sopstvenu odbranu.
Ruski predsednik Vladimir Putin optužio je američke obaveštajne službe da su organizovale sabotažu, sugerišući da „nemaju svi“ tehnološke mogućnosti da izvedu takav napad.