Holandski premijer pokušava da gura Zelenu Agendu uprkos pobedi farmera na nedavnim izborima
Globalistički holandski premijer Mark Rute obećao je da će „ubrzati“ planove svoje vlade da sprovede svoju agendu protiv poljoprivrednika o emisiji azota, zbog čega bi hiljade farmi mogle biti zatvorene uprkos iznenadnoj pobedi populističke partije odnosno protestantima koji su blokirali puteve traktorima pre prošlomesečnih pokrajinskih izbora.
Tokom parlamentarne debate u vezi sa lokalnim i senatorskim izborima u martu, u kojima je nova partija Pokret poljoprivrednika i građana (BBB) postala najveća stranka u holandskom Senatu — nakon što je prethodno imala nula mesta — premijer Rute je pojačao stavove svoje vlade za EU – primena zelene agende koja bi primorala farmere da smanje svoju emisiju azota za najmanje 50 procenata do kraja decenije ili se suoče sa mogućnošću zatvaranja.
Dok je Ruteova četvorostranačka koalicija pala sa 32 na 22 mesta u senatu, pošto je BBB samostalno pokupio 17 mesta kao rezultat široko rasprostranjene ogorčenosti zbog napada na vitalnu poljoprivrednu zajednicu u zemlji, Rute izgleda namerava da unapredi politike koje Brisel preferira u odnosu na one koje favorizuju njegovi građani.
Tokom debate, globalistički premijer je rekao da namerava da „ubrza” planove za smanjenje emisije azota. Međutim, trenutno je nejasno da li će se vlada držati iste politike, s tim što je koalicija pristala da pregovara sa poljoprivrednim sektorom i pokrajinskim lokalnim samoupravama, od kojih će mnoge sada biti pod kontrolom pro-farmerske stranke BBB.
Kao odgovor, lider BBB-a Caroline van der Plas rekla je: „Ovo je upravo jedna od onih stvari koje su potpuno pogrešne u ovom kabinetu. Nedostatak empatije, prezir, arogancija. I sada to ponovo doživljavam i mislim da je to velika šteta”.
👉 Ovo čeka ceo svet! Najveći lanac supermarketa uvodi opštu robotizaciju- Ljudi više nisu potrebni https://t.co/hYj105fTTZ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 7, 2023
Ipak, pošto je vladajuća većina u Ruteovoj koaliciji tako tanka, trenutno nije u poziciji da spreči opozicionu stranku da podnese predlog za izglasavanje nepoverenja, što bi urušilo vladu i dovelo do izbora. Liderka BBB-a upozorila je prošlog meseca da ne veruje da je koalicija stabilna i predvidela je da će biti izbora negde ove godine, na kojima bi Ruteov premijerski mandat, najduži od svih demokratskih lidera nacije, mogao da dođe do svog kraja.
Rute je ipak između čekića i nakovnja, s obzirom na to da je Evropska komisija zahtevala da njegova vlada nastavi sa ograničavanjem azota. Prošle nedelje, pismo komesara za životnu sredinu Virginijusa Sinkevičijusa iz Brisela poslato je u Hag kojim se zemlji nalaže da se pridržava programa Natura 2000 EU koji je osmišljen da zaštiti područja koja su navodno ugrožena i štetna po životnu sredinu — od kojih se velika većina nalazi oko poljoprivrednog zemljišta.
EU je ranije zapretila da će uvesti sankcije Holandiji ako ne uspe da smanji emisije azota u regionima do 2030. godine, kao što je uvođenje ograničenja za nove gradnje ili puteve.
Planovi za nametanje briselske zelene agende holandskom poljoprivrednom sektoru izazvali su prošle godine široke proteste poljoprivrednika širom zemlje, sa hiljadama farmera koji su zakrčili autoputeve traktorima i postavili blokade kritične infrastrukture. Glavna tačka sporenja za farmere bila je to što je Ruteova vlada priznala da bi one farme koje ne ispunjavaju standarde o emisiji mogle da budu nasilno otkupljene od strane vlade, ugrožavajući budućnost između dve i tri hiljade farmi.
Čak i one farme koje prežive takvo uništavanje i dalje bi se suočile sa teškim poteškoćama s obzirom na zahtev da smanje svoje emisije azota, ključnog đubriva za mnoge farmere, za između 50 i 95 procenata do 2030. godine, pri čemu mnogi farmeri tvrde da će imati velike troškove ako to urade, njihov posao bi propao, u svakom slučaju.