Humanitarna pomoć blokirana na granici Gaze – Strah od pljačkaša zaustavlja isporuke?!
Hiljade paleta humanitarne pomoći, uključujući džakove brašna, ćebad i konzerviranu hranu, gomilaju se na granici Gaze. Međutim, organizacije za pružanje pomoći ne šalju kamione zbog straha od pljački od strane nasilnih kriminalnih grupa. Dok stanovnici Gaze očajnički čekaju osnovne potrepštine, nasilje i nedostatak sigurnosti ometaju njihovu distribuciju.
Kamioni puni pomoći, koji stižu iz Jordana, Egipta i Zapadne obale, prolaze detaljne inspekcije Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) pre nego što uđu u Gazu. Ipak, distribucija pomoći u centralnim i severnim delovima Gaze nailazi na brojne prepreke, uključujući nasilne pljačke tokom transporta.
Prema IDF-u, najmanje jedan vozač dnevno biva napadnut dok kriminalci otimaju robu radi preprodaje na crnom tržištu. U decembru je u Gazu ušlo najmanje 1.100 kamiona, ali nije jasno koliko njih je dostavilo pomoć na prave destinacije. Ujedinjene nacije (UN) agencija za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRWA) obustavila je isporuke preko graničnog prelaza Kerem Šalom, navodeći da naoružane bande otimaju kamione.
„Put kroz ovo područje već mesecima nije siguran“, izjavili su iz UNRWA. „Isporuka humanitarne pomoći nikada ne sme postati opasna avantura.“
NOVO! UŽIVO – Mario Zna bio na frontu u Donjecku! Ovo se ne propušta
UNRWA je optužila Izrael za izazivanje ovakvog stanja, navodeći „kontinuiranu blokadu, političke odluke o ograničenju pomoći i nedostatak sigurnosti na rutama.“
Izraelski zvaničnici odbacili su optužbe i pozvali novinare da obiđu granične prelaze i vide prepreke na terenu. Prema IDF-u, odgovornost za distribuciju pomoći nakon prelaska u Gazu leži na međunarodnim organizacijama, dok Izrael obezbeđuje sigurne koridore za transport.
„Otvaramo dodatne puteve za prolazak kamiona i pratimo ih do određenih tačaka“, izjavio je jedan IDF pukovnik. „Međutim, nakon toga, vozači su prepušteni sami sebi.“
Dok organizacije poput UNICEF-a i World Central Kitchen uspevaju da isporuče pomoć ponekad plaćajući kriminalce, mnogi kamioni UNRWA ostaju zarobljeni, jer organizacija odbija takve dogovore.
U međuvremenu, humanitarna pomoć ostaje neiskorišćena, čekajući rešenje problema nasilja i kriminala, dok stanovnici Gaze ostaju bez osnovnih sredstava za preživljavanje.
Humanitarna kriza u Gazi pokazuje kako nedostatak sigurnosti može ugroziti dostavljanje pomoći onima kojima je najpotrebnija. Dok tehnologije i infrastruktura omogućavaju isporuke, rešavanje problema kriminala i koordinacije ostaje ključni izazov. Bez hitnog delovanja, životno važna pomoć će i dalje biti nedostižna za stanovnike Gaze.
Nulta Tačka/Mediji