Ilon Mask brani 16-godišnju učenicu iz Nemačke koju je policija odvela iz škole zbog podrške AfD partiji na TikToku
Milijarder Ilon Mask progovorio je o slučaju 16-godišnje učenice Lorete B., koju je policija prošle nedelje odvela iz učionice zbog objave na TikToku gde je podržala stranku Alternativa za Nemačku (AfD).
Krajem februara, devojčica je izvedena sa nastave pred svojim drugarima i ispitana u policiji, kako je prvi objavio nemački list Junge Frajhajt.
U svom TikTok postu, pitala je „Šta je zajedničko Nemačkoj i Štrumpfovima: oboje su plavi“. Objava se odnosila na AfD, koji ima plave partijske boje.
Takođe je podelila objavu u kojoj je pisalo da Nemačka za nju nije samo mesto na mapi, već i dom.
Kao odgovor na priču, Ilon Mask je u neverici upitao: „Stvarno, to je sve?“
U intervjuu za Junge Freiheit, Loreta B. je rekla za novine da je, kada ju je policija odvela sa časa, „osećala da svi prodorno zure u mene“.
Svetski poznati kardiolog otkriva: Svi pacijenti koji su umrli od Covid-a u bolnicama su ubijeni https://t.co/obivT6UbOm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 18, 2024
Brandenburška policija je potom širila dezinformacije nakon događaja, tvrdeći da su majka i ćerka razumele policijske akcije, a njihova izjava je glasila: „Učenica je pokazala razumevanje za policijske mere i preventivni pristup iza njih, jer joj je to bilo važno da se zaštite od mogućih neprijateljstava koja bi mogla nastati njihovim aktivnostima na društvenim mrežama.”
Majka je rekla da je to laž i „da sam bila potpuno užasnuta. U snimku nema ništa kriminalno, a ipak se moja ćerka tretira kao kriminalac”.
Direktor gimnazije Richard-Vossidlo u Ribnitz-Damgartenu je prvobitno pozvao policiju zbog objava devojčice na TikTok-u. Policija je Junge Freiheit-u rekla da je sa učenicom obavila „neku vrstu razgovora o opasnostima“. Majka Anet B. rekla je da je njena ćerka bila meta iz političkih motiva, rekavši: „Moja ćerka je trebalo da bude primer!“
„Zakon o bezbednosti i javnom redu” Meklenburg-Zapadne Pomeranije ne uključuje odredbe koje isključuju govor zasnovan na riziku od javnog nereda. Međutim, u zakonu Baden-Virtemberga, na primer, on se primenjuje pod pretpostavkom da će „osoba poremetiti javnu bezbednost u predvidljivom vremenskom periodu“.
Policijska operacija izazvala je negodovanje širom Nemačke. Ministar unutrašnjih poslova Meklenburg-Zapadne Pomeranije nedavno je branio svoje oficire. „Ako neko tada kaže: ‘Znam granice’, onda je utoliko bolje“, naglasio je političar u četvrtak u državnom parlamentu Šverina u vezi sa 16-godišnjom Loretom.
Nulta Tačka/mediji