ISTRAŽIVAČI TVRDE DA IMAJU DOKAZ DA JE „KINA STVORILA COVID“, UPRKOS TOME ŠTO AMERIČKA OBAVEŠTAJNA SLUŽBA SLUČAJNO ILI NAMERNO NEMA DOKAZE O TOME
Predstojeću knjigu mediji reklamiraju kao potencijalni dokaz da je Kina stvorila virus SARS-CoV-2. Njihov narativ je zasnovan na javno dostupnim dokumentima i nije u skladu sa onim što su američke obaveštajne službe saopštile javnosti.
Sadržaj knjige pod nazivom „Viralno: Potraga za poreklom COVID-19“ je analizirao jedan od njenih koautora, Met Ridli, u Dejli Mejlu. Tabloid je tvrdio da će autori knjige ponuditi dokaze da je pandemija Covid-19 mogla da počne kao „curenje korona virusa iz laboratorije na kojem je moguće izvršen inženjering” i što je praćeno „prikrivanjem epskih razmera”.
Članak je objavljen nekoliko dana nakon što su američke obaveštajne službe skinule tajnost sa sopstvene procene porekla bolesti. Izveštaj američke Kancelarije direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI) i mišljenja „internet detektiva“ koji stoje iza knjige dosta se razlikuju.
„Viral“ obećava čitaocima „zanimljivu detektivsku priču“ zasnovanu na otkrićima grupe DRASTIC (Decentralizovani radikalni autonomni tim za pretragu koji istražuje Covid-19). Oni su skup ljudi iz celog sveta koji pokušavaju da koriste dostupne obaveštajne podatke, ili OSINT, da utvrde poreklo Covid-19.
Jedan član je anonimna osoba koja živi u Indiji, koja nosi naziv „Tragač“. Indijski mediji opisali su ga kao čoveka u dvadesetim godinama koji je „arhitekta, režiser i bivši nastavnik“. Rekao je da je koristio „OSINT veštine (kao što su napredni Google trikovi, Bulovi operatori pretrage itd.)“ u potrazi za istinom.
Ideja o kompjuterskom amateru koji koristi lude veštine da sastavi istinu iz informacija dostupnih svima na internetu teško da je originalna. The New York Times je, na primer, promovisao Eliota Higinsa kao pogodnog da uradi upravo to sa Sirijom, ne zbog „bilo kakvog posebnog poznavanja međunarodnih sukoba ili digitalnih podataka“, već zbog „sati koje je proveo igrajući video igre, što mu je, kako je rekao, dalo ideju da se svaka misterija može razotkriti”.
Čini se da Ridlijevo prepričavanje DRASTIC-ovog rada ne nudi nikakve nove činjenice o Covid-19 i kineskim istraživanjima patogena. Priča o njihovoj istrazi o „najvećoj misteriji našeg života“ povremeno napravi neke neobične preokrete.
Šta je rekao Ridli:
Opisujući rad koji su uradili naučnici sa Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV), Ridli je rekao da su istraživači „sintetizovali i promenili DNK da bi ubacili specifične sekvence“. Implikacija je da je ovaj rad možda rezultirao stvaranjem SARS-CoV-2, virusa koji izaziva Covid-19. Taj virus uopšte nema DNK – njegov genetski kod se čuva u obliku RNK.
Ridli citira američke obaveštajne izvore koji su rekli da su „tri rana slučaja Covid-19 bili radnici Instituta za virusologiju u Vuhanu“. Ta informacija je direktno adresirana u ODNI proceni. Rečeno je da izveštaji da je nekoliko laboratorijskih istraživača imalo „simptome u skladu sa COVID-19 u jesen 2019. ne predstavljaju dijagnostiku porekla pandemije“.
Izveštaj ODNI zapravo naglašava da američka obaveštajna zajednica ne veruje da je Kina imala bilo kakvo predznanje o Covid-19. U njemu se navodi da je laboratorijsko poreklo bolesti verovatno, ali su scenariji koje sugerišu daleko manje dramatični. Rečeno je da se neko u laboratoriji mogao zaraziti tokom uzimanja uzorka, da je imao asimptomatski slučaj i da je nesvesno infekciju vratio u Vuhan. Ili su naučnici možda pogrešno rukovali uzorkom koji još uvek nije sekvenciran tokom eksperimentisanja.
Esej koji je objavio Mail posvećuje veliku pažnju takozvanim „mestima cepanja furina“ (FCS), karakteristikama u spajk proteinima za koje naučnici veruju da su dali SARS-CoV-2 poboljšanu sposobnost da inficira ljudske ćelije, u poređenju sa njegovim bliskim srodnicima. Ridli je sugerisao da su istraživači WIV-a mogli da veštački dodaju ovu funkciju virusu.
Did China create Covid? New book answers the question whole world has been asking https://t.co/FvAgr5QUGs
— Daily Mail Online (@MailOnline) October 31, 2021
Za razliku od toga, procena ODNI kaže da Kina nije razvila SARS-CoV-2 kao biološko oružje i da virus verovatno uopšte nije genetski modifikovan. Navodi se da je akademska literatura izvestila da je FCS „identifikovan u prirodnim korona virusima na istoj genetskoj lokaciji kao FCS u SARS-CoV-2“, što sugeriše da je ta osobina možda stečena „prirodnom rekombinacijom sa drugim virusom“.
„Viralno“ će verovatno implicirati da je WIV sprovodio tajne eksperimente sa uzorcima koronavirusa prikupljenim u napuštenom rudniku bakra koji se nalazi u okrugu Mojiang, Junan. Rudnik je ozloglašen po incidentu iz 2012. godine u kojem se šest radnika razbolelo, pokazujući simptome slične pneumoniji, a trojica su kasnije umrla. Članovi DRASTIC-a sumnjaju na vezu između tih slučajeva i Covid-19. Istraživači sa WIV-a rekli su da je rudare ubila gljivična infekcija.
Naučnici WIV-a su nekoliko puta posetili rudnik kako bi prikupili uzorke. Ridli je rekao da „ne znamo da li su posete nastavljene posle 2015. godine” i „koje su viruse mogli da pronađu između 2016. i 2019. godine”.
Koautor knjige je priznao da „teorija prirodnog porekla i dalje ostaje verodostojna i da zaslužuje odgovarajuću istragu“, pre nego što je optužio Kinu da ne dozvoljava „potpunu i verodostojnu istragu“ o poreklu Covid-19. U tome se, barem, DRASTIC i ODNI potpuno slažu.
Reagujući na izveštaj ODNI, Kina je istragu označila kao nenaučnu i politički motivisanu.