Italija, Španija i Francuska ne žele da bombarduju Jemen
Evropa je podeljena oko američko-britanskog bombardovanja Jemena, jedne od najsiromašnijih zemalja na svetu, pošto su Italija, Španija i Francuska odbile da učestvuju u operaciji…
Vašington i London izveli su kasno noćne napade u Jemenu u četvrtak uveče, koji su gađali nekoliko oblasti u zemlji, uključujući glavni grad Sanu.
SAD i Velika Britanija nastoje da gađaju jemenske snage predvođene Ansarallahom zbog njihovih napora da gađaju brodove povezane sa Izraelom u Crvenom moru kao odgovor na izraelsku brutalnu kampanju bombardovanja u Gazi, koju mnogi smatraju genocidom.
Udare SAD i Velike Britanije podržale su Nemačka, Danska, Holandija, Australija, Novi Zeland, Kanada, Južna Koreja i Bahrein, koji su svi potpisali zajedničku izjavu kojom podržavaju bombardovanje.
Međutim, velike evropske sile, Francuska, Italija i Španija, odbile su da učestvuju u napadima i odbile su da potpišu izjavu u njihovu podršku.
Ivan Hrast: Njihov plan je da nas nema, smanjenje i robotizacija stanovništva, Mario Zna 255, Uživo
Italijanska vlada, koju predvodi premijer Đorđa Meloni, saopštila je da od nje nije traženo da učestvuje u napadima SAD i Velike Britanije na Jemen. Dalje je navela da čak i da je podnet zahtev, ne bi mogli učestvovati bez debate i glasanja u parlamentu za odobravanje vojne akcije.
Zamenik italijanskog premijera je rekao da Italija nije mogla da učestvuje u tako kratkom roku „jer nam ustav ne dozvoljava da vršimo ratna dejstva bez debate u parlamentu“.
Međutim, izvor iz vlade rekao je Rojtersu da je od Rima zatraženo da učestvuje, ali je odbio jer je preferira „politiku deeskalacije“.
Mračni Davos: Usluge poslovne pratnje „potpuno rezervisane“ dok počinje samit Svetskog ekonomskog forumahttps://t.co/kzSQwdSOlq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 16, 2024
Francuska vlada, na čelu sa Emanuelom Makronom, takođe je odbacila zajedničku akciju sa SAD i Velikom Britanijom, za razliku od Libije 2011. i protiv ISIS-a u Siriji 2015. godine.
Francuski kontraadmiral Emmanuel Slaars rekao je u četvrtak da iako je francuska mornarica aktivna u zaštiti francuskih brodova u Crvenom moru, trenutni mandat Pariza ne uključuje direktan udar na Ansaralaha.
Telegraf je izvestio da je anonimni francuski zvaničnik rekao da se Pariz plaši da će pridruživanjem napadu na jemenske snage predvođene Ansaralahom, predvođenim SAD, izgubiti svaku polugu koju je imao u posredovanju između Hezbolaha i Izraela.
Francuska kaže da svoje diplomatske napore usmerava na izbegavanje eskalacije u Libanu, gde se Hezbolah bori protiv Izraela na granici od 7. oktobra, takođe u znak podrške Gazi.
U Španiji, ministarka odbrane Margarita Robles ponovila je u petak da Španija neće učestvovati ni u jednoj vojnoj operaciji protiv Jemena. Ona je rekla da to uključuje odbijanje učešća u operaciji Evropske unije u Crvenom moru, za koju se očekuje da će biti objavljena narednih dana.
„Španija je zemlja čvrsto posvećena miru u svetu, upravo iz tog razloga imamo 17 misija i više od 3.000 ljudi na mnogim mestima“, rekao je Robles. „Od početka smo rekli da u Crvenom moru razumemo da Španija u ovom trenutku neće učestvovati“.