IZVEŠTAJ: Izrael napao mirovne snage UN-a koristeći BELI FOSFOR
Izraelska vojska je optužena da je nasilno ušla u mirovnu bazu Ujedinjenih nacija u Libanu i navodno koristila beli fosfor u napadu u kojem je povređeno 15 pripadnika mirovnih snaga.
Ovi navodi su zasnovani na poverljivom izveštaju zemlje pruža trupe Privremenim snagama Ujedinjenih nacija u Libanu (UNIFIL). Izveštaj navodi nekoliko napada na trupe UN, sa incidentima oštećenja objekata UN i povredama osoblja na graničnim prelazima u južnom Libanu.
Prijavljeni incident dogodio se 13. oktobra, kada su dva izraelska glavna borbena tenka Merkava navodno probila kapije baze UNIFIL-a. Tenkovi su ostali 45 minuta pre nego što su se povukli nakon protesta zvaničnika UNIFIL-a. Tačna lokacija baze nije precizirana, ali se veruje da se incident dogodio na punktu UNIFIL-a u Ramiahu, selu koje je manje od jedne milje od izraelske granice.
Ubrzo nakon što su tenkovi otišli, nekoliko projektila je ispaljeno oko 100 metara severno od baze UN, iz koje se emitovao dim za koji se sumnjalo da sadrži beli fosfor. Ova hemikalija je izazvala iritaciju kože i gastrointestinalne probleme kod mirovnjaka. Ukupno 15 je lečeno od povreda nastalih zbog sumnje na beli fosfor.
Izraelska vojska je odgovorila tvrdnjom da se jedan od njenih tenkova okrenuo samo „nekoliko metara“ ka kapiji UNIFIL-a, navodeći da je to bio deo pokušaja evakuacije povređenih vojnika. Vojska je takođe priznala da je koristila dimne zavese tokom manevara, ali je negirala da je koristila beli fosfor za gađanje osoblja UN. Izraelske odbrambene snage su naglasile da su njihove akcije imale za cilj da zaštite svoje vojnike usred sukoba koji je u toku.
Beli fosfor je hemikalija koja gori kada je izložena vazduhu, stvarajući gust dim i intenzivnu toplotu. Često se koristi u vojnim operacijama za stvaranje dimnih zavesa ili obeležavanje ciljeva. Međutim, njegova upotreba u gusto naseljenim civilnim područjima zabranjena je međunarodnim pravom zbog neselektivne štete koju uzrokuje. Iako ova supstanca nije zabranjena u svim kontekstima, međunarodni zakoni koji regulišu oružane sukobe striktno regulišu njenu upotrebu.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš osudio je gađanje mirovnih snaga UN i zahtevao da se takvi incidenti odmah prekinu.
Španski premijer Pedro Sančez otišao je dalje, pozivajući nacije da zaustave prodaju oružja Izraelu u svetlu napada.
Francuski predsednik Emanuel Makron takođe je osudio namerno gađanje osoblja UN i pozvao izraelskog ambasadora u Parizu radi objašnjenja.
Kina se pridružila horu međunarodnog neodobravanja, a njeno ministarstvo spoljnih poslova je izrazilo „ozbiljnu zabrinutost i snažnu osudu“ zbog napada.
Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin izrazio je zabrinutost svom izraelskom kolegi, pozivajući na zaštitu osoblja UN stacioniranog u blizini granice. Dok SAD generalno podržavaju pravo Izraela da se brani , Bela kuća je pozvala na zaštitu mirovnih snaga kao deo šireg poziva na uzdržanost u sukobu.
Izraelski napadi na Liban do sada su raselili više od 1,2 miliona ljudi.