Izveštaj: KINA postala vodeća svetska naučna i tehnološka supersila
Kina prednjači u svetu u 37 od 44 kritične i nove tehnologije, pokazala je studija Australijskog instituta za stratešku politiku (ASPI) u četvrtak. Prema bezbednosnom istraživačkom centru, Peking se sada pozicionirao kao vodeća svetska naučna i tehnološka supersila.
ASPI-ov Critical Technologi Tracker pokriva niz ključnih oblasti koje obuhvataju odbranu, svemir, robotiku, energiju, životnu sredinu, biotehnologiju, veštačku inteligenciju (AI), napredne materijale i ključne oblasti kvantne tehnologije. U izveštaju je istaknuto da se u nekim oblastima svih 10 najboljih svetskih istraživačkih institucija nalazi u Kini.
Takođe je otkriveno da je ključna oblast u kojoj Kina briljira odbrambene i svemirske tehnologije. „Kineski koraci u nuklearnim hipersoničnim projektilima su navodno iznenadili američke obaveštajne službe u avgustu 2021.“, navodi ASPI.
Pokazalo se da je u proteklih pet godina Kina proizvela 48,49% svetskih istraživačkih radova sa visokim uticajem na napredne avionske motore, uključujući hipersonične.
UŽIVO! VEŠTAČKA INTELIGENCIJA ĆE PREUZETI CEO SVET
Studija, koju je finansirao američki Stejt department, otkrila je da su Sjedinjene Države često bile drugorangirane u toj trci, iako su vodile globalna istraživanja u oblasti računarstva visokih performansi, kvantnog računarstva i vakcina. „Naš skup podataka otkriva da postoji veliki jaz između Kine i SAD, kao vodeće dve zemlje, i svih ostalih“, naglašava se.
„Zapadne demokratije gube globalnu tehnološku konkurenciju, uključujući trku za naučnim i istraživačkim otkrićima“, zaključuje se u izveštaju, pozivajući te vlade na veća ulaganja u istraživanja.