Japan može da ZATRUJE ceo svet upozorava Kina
Tokio je počeo da ispušta u Tihi okean 540 olimpijskih bazena kontaminirane otpadne vode
Peking je još jednom osudio, kako kaže , „neodgovorne“ metode Tokija za odlaganje prečišćene otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean, nakon što je Japan u četvrtak pustio svoju treću seriju radioaktivnih otpadnih voda.
Portparol ministarstva spoljnih poslova Pekinga Vang Venbin rekao je u četvrtak na brifingu za novinare, saopštio je portparol pekinškog ministarstva spoljnih poslova, prenosi sajt ministarstva .
Vang je dodao da je nedavni incident u kojem je radioaktivna otpadna voda slučajno poprskana na radnike u fabrici još jedan primer „problematičnog unutrašnjeg upravljanja i navike obmanjivanja javnosti“ TEPCO-a (Tokio Electric Pover Compani) .
Dodao je da incident „iznova dovodi u sumnju verodostojnost japanskog navodno ‘bezbednog i transparentnog’ plana za otpuštanje.
Od kraja avgusta, Japan je počeo postepeno da ispušta otpadne vode ekvivalentne 540 olimpijskih bazena iz onesposobljenog nuklearnog postrojenja na istoku Japana. Radioaktivna voda je korišćena za hlađenje reaktora koji su se topili nakon smrtonosnih zemljotresa 2011. i cunamija koji je usledio.
Treće otpuštanje počelo je u četvrtak i očekuje se da će biti potrebno 17 dana za takmičenje.
Metode odlaganja izazvale su oštru osudu nekih članova međunarodne zajednice, pri čemu su Kina, a kasnije i Rusija, zabranile sav uvoz morskih plodova iz regiona, uz obrazloženje da Tokio šteti životnoj sredini.
Međutim, Japan tvrdi da otpadna voda koja se ispušta u okean ne predstavlja opasnost za javnost i da će u njenom odlaganju, koje se odvija decenijama, biti jako razblažena morskom vodom.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), koja nadgleda odlaganje otpadnih voda, stala je na stranu Japana u septembru, rekavši da će moći da „ pruži uveravanja ljudima širom sveta da ispuštanje neće izazvati nikakvu štetu“.
Bez obzira na to, Vang je u četvrtak dodao da Tokio mora „ozbiljno shvatiti rasprostranjenu međunarodnu zabrinutost, uključiti se u temeljne konsultacije sa drugim zainteresovanim stranama, posebno sa svojim susedima, i zbrinuti vodu kontaminiranu nuklearnim oružjem na odgovoran način“.
Diplomatska prepirka dovela je do zabrinutosti za budućnost uvoza morskih plodova u Kinu, koja je najveći trgovinski partner Japana. Takođe je posebno pogodio ribare kapice u regionu Hokaido 500 kilometara (300 milja) severno od fabrike u Fukušimi, koji su koristili kineske fabrike za preradu mekušaca.