JAPANSKI NAUČNICI napravili kiborg bubašvabu
Istraživači sa RIKEN, japanskog instituta, kreirali su kiborg bubašvabe na daljinsko upravljanje, opremljene sićušnim bežičnim kontrolnim modulom koji se napaja pomoću punjive baterije priključene na solarnu ćeliju.
Ultratanka elektronika i fleksibilni materijali omogućavaju insektima da se slobodno kreću, uprkos tome što nose mehaničke uređaje na leđima. Rezultati eksperimenta koje je sproveo istraživački tim objavljeni su u naučnom časopisu Flexible Electronics.
Sledi razotkrivanje SVIH GLOBALNIH prevara- ISTINA je pronašla PUT
Ideja iza dizajna je kreiranje alata za inspekciju opasnih područja i praćenje životne sredine.
Međutim, da bi upotreba kiborg insekata bila praktična, rukovaoci moraju biti u mogućnosti da ih kontrolišu na daljinu tokom dužeg vremenskog perioda. Ovo podrazumeva bežičnu kontrolu njihovih segmenata nogu, koju napaja mala punjiva baterija.
Da bi sprečili da kiborg bubašvabe izmiču kontroli, istraživači su odlučili da instaliraju ugrađenu solarnu ćeliju koja može kontinuirano da obezbedi da baterija ostane napunjena.
Da bi se ovi uređaji uspešno integrisali u bubašvabu koja ima ograničenu površinu, inženjerski tim je zahtevao da razvije poseban ranac i ultratanke organske module solarnih ćelija. Takođe im je bio potreban sistem prianjanja koji drži mašinu pričvršćenom tokom dugog vremenskog perioda, a istovremeno omogućava prirodna kretanja.
Kada su ove komponente integrisane u bubašvabe, zajedno sa žicama koje stimulišu segmente nogu, testirani su novi kiborzi. Baterija je punjena pseudo-sunčevom svetlošću 30 minuta, a ove bube su naterane da se okreću levo-desno pomoću bežičnog daljinskog upravljača.