
JFK fajlovi otkrivaju: CIA kontaminirala šećer namenjen SSSR-u
Američki špijuni kontaminirali su 800 džakova šećera poslatih teretnim brodom sa Kube u Sovjetski Savez 1960-ih, otkrivaju novoobjavljeni dosijei o ubistvu Džona F. Kenedija.
Jedan od dokumenata, koji su analizirali novinar i bloger Ben Norton i Vašington post, opisuje „tajnu operaciju” Centralne obaveštajne agencije (CIA) samo nekoliko meseci pre Kubanske raketne krize 1962. godine.
U avgustu te godine, CIA je saznala da jedan teretni brod prevozi 80.000 džakova smeđeg šećera od po 90 kilograma u SSSR, prema deklasifikovanom dokumentu poslatom generalu Edvardu Lansdejlu, tadašnjem zameniku pomoćnika sekretara za specijalne operacije u Pentagonu, koji je imao dugu istoriju saradnje sa CIA-om.
Ovo se čekalo: Spremite se za istinu koje se mnogi plaše | Šej Bous | Mario Zna, 321.
Američki špijuni su tada odlučili da pokrenu specijalnu operaciju za kontaminaciju pošiljke. Saznali su da će brod nakratko pristati u Portoriku radi manjih popravki i da će deo tereta morati da bude iskrcan.
26. godina od NATO bombardovanja: Protest studenata ispred Generalštaba u znak sećanja na žrtve 🇷🇸https://t.co/gKmxnvCmQd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 24, 2025
„Kroz tajnu operaciju, koja nije otkrivena i ne može se pratiti, uspeli smo da kontaminiramo 800 ovih džakova šećera“, navodi se u dokumentu. Prema tvrdnjama CIA-e, kontaminirane vreće bi zatim pokvarile celu isporuku, čineći je „neupotrebljivom za ljudsku ili životinjsku ishranu u bilo kom obliku“.
Međutim, cilj operacije nije bio da otruje sovjetski narod, već da im zagorča život.
„Kontaminant koji smo koristili daće šećeru neotklonjiv bolesno-gorak ukus, koji nijedan proces ne može ukloniti“, naveli su špijuni, tvrdeći da supstanca „ni na koji način nije opasna po zdravlje“. Ipak, smatrali su da će „pokvariti ukus potrošačima za bilo koju hranu ili piće na duže vreme“.
Ukoliko bi operacija bila uspešna, očekivalo se da će naneti Sovjetskom Savezu finansijski gubitak između 350.000 i 400.000 dolara, prema tadašnjem vrednovanju. Sudbina ove pošiljke ostaje nejasna, jer RT nije uspeo da pronađe relevantne sovjetske podatke o ovom slučaju.
Sjedinjene Američke Države su 1960. godine uvele prvi ozbiljan embargo protiv Kube, obustavljajući kupovinu šećera iz te zemlje, među drugim merama. Ova odluka je bila odgovor na Kubansku revoluciju, koja je okončala vladavinu proameričkog diktatora Fulhensija Batiste.
Vašington je takođe naterao NATO saveznike da odustanu od uvoza kubanskog šećera. Tada je Sovjetski Savez uskočio kao jedan od glavnih kupaca kubanskog šećera.
Nulta Tačka/RT