Kalifornijski regulatori zaustavili projekat prevencije požara kako bi spasili retke grmove
Kalifornijski eko-regulatori zaustavili su kritični projekat prevencije šumskih požara u blizini Pacific Palisades-a kako bi zaštitili ugroženi grm – samo da bi to isto područje bilo zahvaćeno plamenom tokom požara, najrazornijeg požara u istoriji Los Anđelesa.
U 2019. godini, LA Department of Water and Power (LADWP) je krenulo da zameni stare drvene bandere za struju – neke stare skoro vek – čeličnim stubovima otpornim na vatru i da proširi trake za pristup požaru u državnom parku Topanga sklonom požarima. Projekat vredan 2 miliona dolara osmišljen je kako bi se ojačala bezbednost od požara nakon što je ovo područje procenjeno da ima „povećani rizik od požara“.
„Ovaj projekat će pomoći da se osigura pouzdanost i sigurnost električne energije, dok će pomoći u smanjenju pretnji od šumskih požara“, saopštio je tada LADWP, prenosi NY Post.
Ali napor je naglo stao kada je botaničar amater koji je pešačio kroz park primetio da su neki od retkih grmova brauntonovog mlečnog graša – ugrožene vrste sa samo nekoliko hiljada divljih primeraka – oštećeni tokom rada. Zaštitnici prirode podigli su uzbunu, optužujući grad da radi bez odgovarajućih dozvola, a kalifornijska obalska komisija naredila je LADWP-u da zaustavi projekat, ponovo zasadi oštećeno grmlje i plati kaznu od 2 miliona dolara.
Brzo napred do 2024.: Skoro 24.000 hektara – uključujući veći deo kanjona Topanga – otišlo je u dim, ponevši sa sobom ne samo kuće i divlje životinje, već i isto grmlje koje je projekat trebalo da zaštiti.
Požar Palisades uništio je 12.000 domova, preduzeća, škola i drugih objekata – i odneo je najmanje 24 života, a ostavio hiljade raseljenih. U međuvremenu, vatrogasci su se borili sa niskim pritiskom vode i praznim hidrantima dok su se borili protiv pakla.
Kontroverza oko očuvanja naspram prevencije požara ponovo je izazvala žestoke debate. Kritičari ističu da su ključni rezervoari, kao što je rezervoar Santa Inez – koji može da primi 117 miliona galona – bili suvi kada je požar izbio. Uprkos uveravanjima guvernera Gavina Njusoma da su rezervoari u Južnoj Kaliforniji „potpuno puni“, prazan rezervoar je postao žarište frustracije.
Njusom je od tada pokrenuo istragu o neuspehu punjenja rezervoara, ali tajming nije učinio mnogo da uguši kritike.
Orvel uživo! Vlasti Velike Britanije uvode zabranu razgovora o religiji i transrodnim osobama u restoranima i pabovima https://t.co/kMvvdFsdVJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 14, 2025
Rastuća politička vatrena oluja
Novoizabrani predsednik Donald Tramp ocenio je katastrofu i kritikovao Njusomovo postupanje u prevenciji požara. Tramp je kritikovao guvernerovu politiku očuvanja, optužujući ga da daje prioritet „bezvrednim“ divljim životinjama u odnosu na ljudske živote.
„Hteo je da zaštiti u suštini bezvrednu ribu zvanu smelt… ali nije mario za ljude u Kaliforniji“, napisao je Tramp na Truth Social, misleći na delta smelt, skoro izumrlu ribu koja je postala simbol tekućih ratova za vodu u Kaliforniji.
Svađa između Trampa i Njusoma datira još od 2020. godine kada je Njusom tužio da blokira Trampovu federalnu naredbu o preusmeravanju vode iz severne Kalifornije u rezervoare južne Kalifornije, navodeći zabrinutost za ugrožene vrste. Skoro izumiranje delta smelta podstaklo je argumente sa obe strane: ekolozi osuđuju ekološki gubitak, dok kritičari kažu da su napori za očuvanje doneli malo osim regulatorne birokratije.
Ekolozi koji brane brauntonovu mlečicu tvrde da šumski požari mogu pomoći biljci da nikne iz uspavanog semena, stvarajući priliku da grm ponovo izraste. Međutim, kritičari vide gubitak domova i života kao oštar podsetnik na cenu birokratije.
Uprkos obećanjima da će se prevenciji požara dati prioritet, oblast Pacific Palisades i dalje je opomena o tome šta se dešava kada se spremnost za katastrofe sukobi sa birokratijom u vezi sa životnom sredinom. Ni LADWP ni kalifornijska obalska komisija nisu odgovorili na zahteve za komentar, ostavljajući stanovnike da se pitaju da li su same politike koje su imale za cilj da ih zaštite pomogle u raspirivanju plamena.