Kanada razmatra uvođenje asistiranog samoubistva kod dece čak i kad se roditelji protive
Panel kanadskih zakonodavaca pozvao je da se program – asistirano samoubistvo proširi na maloletnike, čak i u slučajevima kada se njihovi roditelji protive odluci da okončaju svoje živote.
Specijalni komitet poslanika i senatora, koji je bio zadužen za razmatranje Otavinog takozvanog programa „medicinske pomoći u umiranju“ (MAiD), izdao je ove nedelje niz preporuka u Donjem domu Kanade.
Izveštaj je pozvao vladu da izmeni svoj zakon o asistiranom samoubistvu kako bi usluga bila dostupna maloletnicima za koje se smatra da imaju „potreban kapacitet za donošenje odluka“.
Asistirano samoubistvo trebalo bi da bude dostupno samo „zrelim maloletnicima“ čija je „prirodna smrt razumno predvidljiva“, rekao je komitet.
Vlada bi morala da uspostavi standarde za procenu sposobnosti mladića da donese takvu odluku, dodaje se u izveštaju, ali zakonodavci nisu ponudili nikakve detalje o tome koliko bi smrt neke osobe morala biti neizbežna da bi vlada pomogla da okonča njihov život.
Komitet je takođe predložio da se roditelji ili staratelji konsultuju o odluci o samoubistvu njihovog deteta „gde je to prikladno“. Međutim, Otava takođe treba da zahteva da „prioritet jeste volja maloletnika za koga se utvrdi da ima potrebnu sposobnost za donošenje odluka“, navodi se u izveštaju.
Druga preporuka je pozvala vladu da „preduzme konsultacije sa maloletnicima na temu MAiD-a, uključujući maloletnike sa terminalnim bolestima, maloletnike sa invaliditetom, maloletnike u sistemu zaštite dece i maloletnike starosedeoce“.
Kritičari kanadskog MAiD programa osudili su nalaze panela.
„Nesrećni tinejdžeri su toliki teret za državu blagostanja da parlament veruje da lekari treba da budu plaćeni da ih ubiju“, rekao je voditelj podkasta Kevin Majkl Grejs.
Komitet je objavio svoj izveštaj nakon što je saslušao skoro 150 svedoka, izvestio je u četvrtak kanadski Global News.
Mnogi od svedoka su tvrdili da je maloletnicima već dozvoljeno da donose odluke o uskraćivanju lečenja, ubrzavanju njihove smrti u nekim slučajevima, a nivo patnje koju trpe zbog neizlečive bolesti nije funkcija starosti.
Više od 30.000 Kanađana umrlo je u asistiranom samoubistvu otkako je 2016. legalizovano za osobe sa terminalnim bolestima.
Program je proširen 2021. na odrasle osobe sa ozbiljnim i hroničnim zdravstvenim stanjima, čak i ako njihova bolest nije opasna po život. Zakonodavci su ove godine bili postavljeni da razmotre proširenje uslova za MAiD na ljude koji pate isključivo od mentalne bolesti, ali je državni tužilac Dejvid Lameti najavio iznošenje tog zakona ranije ovog meseca.