Kanadska Policija Koristi Izraelski Špijunski Softver: Otkrivena Povezanost sa Paragon Solutions
Istraživači su otkrili “moguće veze” između provincijske policije Ontarija i izraelske kompanije Paragon Solutions koja proizvodi vojni špijunski softver, što postavlja ozbiljna pitanja o obimu korišćenja sajber-oružja od strane kanadskih vlasti.
Novi nalazi objavljeni su od strane Citizen Lab-a sa Univerziteta u Torontu, organizacije koja prati i identifikuje digitalne pretnje civilnom društvu. Ovi nalazi dolaze tri godine nakon što je parlamentarni komitet u Kanadi pozvao Otavu da ažurira zakone o privatnosti, nakon izveštaja u medijima da je nacionalna policija koristila špijunski softver za hakovanje mobilnih uređaja.
Nikakvi zakoni nisu usvojeni da bi rešili ovu kontroverzu.
Citizen Lab, u izveštaju objavljenom u sredu, otkrio je moguću tehničku vezu između izraelske kompanije Paragon, koji prodaje špijunski softver poznat kao Graphite vladinim klijentima, i entiteta smeštenih u Ontariju, Kanadi, uključujući jedan koji je koristio adresu provincijske policije Ontarija (OPP).
OPP nije demantovao korišćenje špijunskog softvera, ali je rekao: “U Kanadi, presretanje privatnih komunikacija zahteva sudsku dozvolu u skladu sa Krivičnim zakonom, i koristi se samo za unapređenje ozbiljnih kriminalnih istraga. Takve dozvole su podložne strogim kriterijumima koji se odnose na označena krivična dela definisana Krivičnim zakonom.”
Paragon, koji je sada u američkom vlasništvu, ne otkriva imena svojih klijenata i nije se oglasio povodom ovog izveštaja.
Poput drugih proizvođača špijunskog softvera, kompanija naglašava da je njen softver namenjen borbi protiv ozbiljnog kriminala i terorizma. Međutim, nedavno je otkriveno da je ovaj softver korišćen protiv italijanskog novinara i nekoliko aktivista. Italijanska vlada je priznala da je bila Paragonov klijent, te da je kompanija obustavila ugovor sa Italijom nakon što je otkriveno da je špijunski softver korišćen protiv članova civilnog društva.
Portparol ove kompanije je izjavio da Paragon zahteva od svih svojih korisnika da “poštuju uslove i odredbe koji isključuju nezakonito ciljanje novinara i drugih lidera civilnog društva”. On je dodao: “Iako nismo u mogućnosti da diskutujemo o pojedinačnim korisnicima, imamo politiku nulte tolerancije prema kršenju naših uslova usluge.”
Korišćenje špijunskog softvera u Kanadi bilo je izvor kontroverze 2022. godine, kada je Kraljevska kanadska konjička policija priznala – u tzv. “zapanjujućem” otkriću – da je nacionalna policija koristila špijunski softver za infiltraciju mobilnih uređaja i prikupljanje podataka.
Tada su naveli da su ovu tehnologiju koristili samo u ozbiljnim slučajevima, kada su drugi nadzorni alati neuspešni.
Novi izveštaj Citizen Lab-a pruža više detalja o korišćenju špijunskog softvera od strane kanadskih vlasti.
Istraživači su rekli da su pronašli dokaze o “rastećem ekosistemu” sposobnosti špijunskog softvera među policijskim službama u Ontariju. Istraživači su otkrili da su javni sudski zapisi koje je pribavio Citizen Lab pokazali da je OPP koristio alat za nadzor koji je koristila i Kraljevska kanadska konjička policija tokom istrage iz 2019. godine kako bi inficirao mobilni telefon za daljinsko presretanje privatnih komunikacija.
Takođe, presuda iz 2023. godine sa višeg suda u Torontu opisuje zajedničku istragu policije Toronta i policije Jork regije, u kojoj su istražitelji “razmatrali” korišćenje špijunskog alata za nadzor, koji se u Kanadi naziva “alat za istraživanje na uređaju” (ODIT).
Prijava za nalog za pretres iz 2023. godine, koju je pripremila policija Toronta, takođe je otkrila da je TPS pribavio ODIT od nepoznatog izvora, i da je policija tražila dozvolu za korišćenje softvera za presretanje mobilnih komunikacija kroz šifrovane aplikacije za instant poruke.
“Ovi nalazi pokazuju da postoji širi jaz u javnoj svesti u vezi sa opsegom upotrebe špijunskih tehnologija u Kanadi”, rekla je Kejt Robertson, viši istraživač u Citizen Lab. “Ovi nalazi postavljaju važna pitanja za vladu i regulatore privatnosti u vezi sa tehnologijama koje se koriste, i ponovo naglašavaju potrebu za zakonodavnim reformama koje će rešiti rizike za sigurnost i ljudska prava.”
Nulta Tačka/Mediji