Kanadska porodica traži azil u SAD nakon što je bolnica htela da im eutanazira sina
Kanadska porodica pobegla je u Ameriku nakon što je režim zapretio da će eutanazirati njihovog sina sa invaliditetom i uzeti mu organe.
U oktobru 2024. dvogodišnji Artur Tetro iz Montreala u Kanadi umalo se udavio i hitno je prebačen u bolnicu. Lekari u dečjoj bolnici u Montrealu obavestili su njegove roditelje, Nikolasa i njegovu ženu, da je Artur pretrpeo oštećenje mozga. Pretili su mu da će ga skinuti sa aparata za održavanje života i uzeti mu organe jer je bio teret za državu i smatrali su ga „previše beskorisnim“ da bi ga održali u životu.
Lifenews.com izveštava: „Nisu hteli da rade traheostomiju, već su ga držali pod jakim sedativima i govorili roditeljima: ‘Neće imati kvalitet života, postaće biljka,’ itd.,” Harč rekao je.
„Evo ga, bio je pod jakim sedativima u bolnici tamo gore, i u suštini govore roditeljima da će umreti i ili biti ‘biljka’ do kraja života“, rekao je Harč. „Oni ne mogu da daju tu izjavu. Oni to zaista ne znaju sigurno.“
Lekari su „stalno pričali o“ vađenju Arturovih organa, kaže Tetra.
„Ubijali su ga svim tim lekovima i pravdali se činjenicom da su promovisali vađenje organa i njihovo davanje“, rekao je on. „Stalno su pričali o tome.“
„Ne teraju vas, ali način na koji se to radi, to je neka vrsta snažnog marketinga od strane šefa pedijatrijske jedinice“, rekao je on. „Tamo svi pričaju o tome.“
Orvel uživo! Vlasti Velike Britanije uvode zabranu razgovora o religiji i transrodnim osobama u restoranima i pabovima https://t.co/kMvvdFsdVJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 14, 2025
„Moja žena i ja, doveli su nas na sastanak ‘odreda smrti’ i rekli su nam u suštini da će Artur biti isključen 29. novembra“, rekao je Tetrault.
Ne slažući se sa ovom prognozom, Tetraultovi su prebacili Artura u Ochsner Medical Center u Nju Orleansu, u SAD, gde je skinut sa respiratora. Pod staranjem dr Pola Harča, specijaliste za lečenje povreda mozga, Artur je započeo hiperbaričnu terapiju kiseonikom. Dr Harč je primetio da se Arturovo stanje poboljšava, uz povećanu reakciju i kretanje.
Otkako se Harč brine za Artura u medicinskom centru Ochsner, dečak je pokazao značajne znake poboljšanja. Harč je rekao da su doktori dečaku sada napravili traheostomiju, odvikavaju ga od sedativa i lečili ga „normobaričnim“ kiseonikom, koji su lekari odbili da daju Arturu u Kanadi.
„Više se kreće i budniji je i sve budniji“, rekao je Harč.
Iskustvo Tetraultovih naglašava razlike između kanadske i američke medicinske prakse, posebno u pogledu odluka za eutanaziju i autonomije pacijenata. Takođe stavlja u centar pažnje kulturu eutanazije koju je razvila Kanada, gde lekari promovišu smrt umesto života kao rešenje za pacijente.
U Kanadi, medicinski radnici mogu da donose odluke o povlačenju podrške za život bez pristanka roditelja, dok u SAD roditelji često imaju zadnju reč u medicinskoj nezi svog deteta.
Ovaj slučaj naglašava važnost traženja drugog mišljenja i istraživanja alternativnih tretmana kada se suočite sa kritičnim medicinskim odlukama. Arturova situacija je izazvala rasprave o medicinskoj etici, pravima pacijenata i različitim pristupima održavanju života i doniranju organa u različitim zdravstvenim sistemima.
Kako primećuje Aleks Šadenberg iz Koalicije za prevenciju eutanazije, kanadski lekari se sve više zalažu za eutanaziju pacijenata kako bi im uzeli organe.
Nulta Tačka/LifeNews