Kina pregovara da proda TikTok Ilonu Masku
Kineski zvaničnici razgovarali su o prodaji TikToka u Americi Ilonu Masku, jer se aplikacija za deljenje videa suočava sa zabranom u Americi već u nedelju.
Visoki vladini insajderi u Pekingu raspravljaju o planovima za vanredne situacije za aplikaciju, koja je u vlasništvu tehnološkog giganta Bytedance sa sedištem u Kini.
TikTok se bori protiv američkog zakona koji zahteva od njegove matične kompanije da proda posao zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost. Ako odbije, rizikuje da bude blokiran u američkim prodavnicama aplikacija za pametne telefone od 19. januara.
Prošle nedelje, TikTok je tvrdio da zabrana krši njihova prava na slobodu govora pred Vrhovnim sudom, iako je nekoliko sudija signaliziralo tokom saslušanja da bi mogli da podrže zakon.
Iako je Bytedance više puta insistirao da aplikacija nije na prodaju, Blumberg je izvestio da su savetnici kineske vlade se zaista trudili da bi postigli kompromis sa novom administracijom Donalda Trampa. Jedan scenario koji je navodno istražen bio bi da X gospodina Maska, ranije Tviter, preuzme TikTok-ove operacije u SAD.
Kreator ChatGPT-a optužen za seksualno zlostavljanje sestre https://t.co/Wqirikzdwj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 8, 2025
Moguća transakcija ‘još preliminarna’
TikTok je opisao izveštaj kao „čistu fikciju“. Blumberg je izvestio da nije jasno da li je bilo kakvih formalnih razgovora sa TikTokom ili g. Maskom, a razgovori u Kini su bili veoma preliminarni.
Ipak, gospodin Mask je rekao da se protivi zabrani TikToka. Prošle godine je rekao: „Po mom mišljenju, TikTok ne bi trebalo da bude zabranjen u SAD, iako bi takva zabrana mogla da koristi X platformi. To bi bilo u suprotnosti sa slobodom govora i izražavanja. To nije ono za šta se Amerika zalaže.“
Uprkos tome što je ranije pokušavao da zabrani TikTok tokom svog prvog mandata, gospodin Tramp je od tada promenio stav o zabrani, pišući Vrhovnom sudu i tražeći da odloži blokadu kako bi se pronašlo „političko rešenje“. Takođe je rekao da mu „greje srce“ jer ga vidi kao protivtežu Fejsbuku.
Prošle nedelje, advokat TikToka je takođe pozvao sud da zadrži zabranu dok Tramp ne preuzme dužnost u ponedeljak. „Možda smo u drugom svetu“, rekao je TikTokov pravni tim.
Ako bi TikTok bio primoran na prodaju, verovatno bi cena bila u desetinama milijardi dolara. Milijarder Frenk Mekort i američki investitor Kevin O’Liri izjavili su da bi bili zainteresovani za licitaciju za aplikaciju.
TikTok je uvek insistirao da ne predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost i nastojao je da odvoji svoje svakodnevne operacije od Bytedance-a.
Svaki dogovor za TikTok zahtevao bi odobrenje kineske vlade, što bi dodatno komplikovalo potencijalnu prodaju. TikTok je rekao da bi svako razdvajanje bilo „izuzetno teško“.
Mask je imao srdačne odnose sa kineskom vladom, uprkos trgovinskim tenzijama između Bele kuće i Pekinga, nazivajući sebe „velikim obožavateljem Kine“. Njegova automobilska kompanija Tesla održava svoju najveću fabriku automobila tamo i njena vozila su popularna uprkos lokalnoj konkurenciji.