KINESKI ŠPIJUNI: ZBOG ŠPIJUNAŽE U POLJSKOJ OPTUŽEN BIVŠI DIREKTOR HUAWEI-a
Dvojici muškaraca optuženih za špijuniranje za Kinu suđeno je u utorak u Varšavi; kineskom državljaninu koji je bivši direktor prodaje kompanije Huawei u Poljskoj i poljski stručnjak za sajber bezbednost.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Obojica, Weijing Wang i Piotr Durbajlo, izjasnili su se da nisu krivi.
Na početku sednice u utorak u glavnom gradu Poljske, tužilac je zatražio da se suđenje održi u tajnosti zbog poverljive prirode nekih dokaza.
Advokati odbrane su uložili žalbu, rekavši da priroda optužbi zahteva da postupak bude transparentan. I Wang, koji govori tečnim poljskim jezikom, i Durbajlo su rekli da žele otvoreno suđenje. No, nakon kratke pauze, troje sudija zaduženih za ovaj slučaj, najavilo je da će se postupak voditi iza zatvorenih vrata, pozivajući se na državne interese, a novinarima je rečeno da odu.
Wang i Durbajlo uhapsile su poljske vlasti u Januaru 2019. i optužile ih za špijuniranje za Kinu pod pokrićem traženja poslovnih ugovora za kinesku tehnološku kompaniju Huawei.
Par je uhapšen usred šire geopolitičke bitke između SAD-a i Kine oko tehnologije i trgovinske nadmoći.
Administracija bivšeg predsednika Donalda Trampa lobirala je kod evropskih saveznika da bojkotuje Huawei-jevu novu generaciju opreme za umrežavanje mobilnih telefona zbog zabrinutosti da bi je Peking mogao koristiti za olakšavanje sajber špijunaže ili digitalne sabotaže.
Wang je u pritvoru od hapšenja. Durbajlo, bivši stručnjak za kibernetičku sigurnost vladinih agencija, uključujući i Agenciju za unutrašnju bezbednost, pušten je uz kauciju nakon šest meseci provedenih u pritvoru.
Prema dnevnim novinama Gazeta Viborcza, optužnica je delimično poverljiva, ali u njenom javnom delu navodi se da je Wang kineski obaveštajni agent i da je od 2011. do 2019. tražio ugovore visokog ranga za Huawei koji bi kineskoj kompaniji dali uvid u/i uticali na državni i lokalni sistemi podataka u Poljskoj.
Obojica se suočavaju sa krivičnim prijavama za učešće u stranoj obaveštajnoj operaciji i ugrožavanje interesa Poljske. Ako budu osuđeni, preti im najmanje tri godine zatvora.
Wang je studirao u Poljskoj, a kasnije je služio u kineskom konzulatu u Gdanjsku, pre nego što je prešao na višu poziciju u Huawei-ju. Poznat je i po poljskom imenu Stanislav.
Poljak se sumnjiči da mu je pomagao u uspostavljanju kontakata i dostavljao mu dokumenta. Neki posmatrači kažu da su dokumenti javni i da nisu povjerljivi.
Očekuje se da će suđenje trajati mesecima, a još nema datuma za konačnu presudu.
Huawei je odbio da komentariše jer je slučaj u toku. U više navrata je negirao američke navode, ali od hapšenja para, Huawei-jevo bogatstvo u Evropi opalo je zbog američke kampanje. Zemlje poput Britanije i Švedske zabranile su Huawei-jevu opremu u svojim mrežama. Drugi, poput Francuske, kažu da iz sigurnosnih razloga preferiraju domaće rivale poput Ericssona i Nokia.
Balkanske zemlje su u međuvremenu potpisale sporazum o čistoj mreži pod vođstvom SAD-a čiji je cilj isključenje kineskih dobavljača hardvera.
Huawei-jevu opremu SAD blokiraju od 2012. godine, a izbegavaju je i Australija, Novi Zeland i Japan.
Zapitate li se nekad zašto se u Srbiji samo priča o engleskim i američkim špijunima, imali smo nedavno ,,aferu“ i sa ruskim špijunima ali gde su kineski?
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka