Kineski zdravstveni zvaničnik priznaje da bi 80-90% stanovništva moglo završiti sa COVID-om
Nakon što je samo u protekloj sedmici kineska vlada dramatično skrenula sa svoje ultra-oštre politike ‘nultog Covid-a’ – politike koja je izazvala nezapamćene rasprostranjene proteste protiv vlasti i zdravstvenih zvaničnika jer su u nekim slučajevima zabarikadirali čitava naselja u strogo kontrolisane karantinske zone – ka onom što izgleda kao potpuni zagrljaj labavijeg pristupa tipa „švedskog modela“, nacionalne zdravstvene vlasti pripremaju stanovništvo za nadolazeći talas Covida, koji bi mogao da utiče na 80 do 90% kineske populacije, prema novoj projekciji Fenga Zijiana, bivšeg zamenika šefa kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
„Biće neizbežno da se većina nas jednom zarazi, bez obzira na to kako su mere za borbu protiv Covida prilagođene“, rekao je Feng u utorak tokom virtuelne konferencije na kojoj se razgovaralo o napuštanju nultog Covida na Univerzitetu Tsinghua u Pekingu. Kao visoki zdravstveni zvaničnik, Feng je deo radne grupe centralne vlade u primeni novih politika koje su se udaljile od mentaliteta „jedna mera za sve“ koji je vodio zdravstveni odgovor Pekinga od početka pandemije.
„Oko 60 odsto Kineza može biti zaraženo u prvom talasu, pre nego što se kriva spljošti, predviđa Feng“, citira Blumberg. „Poređenja radi, oko 58% američke populacije bilo je zaraženo do februara ove godine, prema analizi američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti objavljenoj u aprilu. 33,5% je bilo u decembru“.
Dakle, čini se da je dve godine prekasno, Kina uči lekcije brojnih zemalja koje su prihvatile fleksibilniji stav zasnovan na ranom razumevanju imuniteta stada, takođe usredsređen na zaštitu najugroženijih demografskih, starih i nemoćnih, dok se ne zatvara privreda.
🔶 28-godišnja devojka IZNENADA PREMINULA tokom treninga(VIDEO) https://t.co/usdwr5q3u2
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 9, 2022
Dalje, od četvrtka ujutru u Kini (po lokalnom vremenu), zdravstvene vlasti prijavljuju „više od 20.000 novih slučajeva dnevno u ovom trenutku, kako izbijaju epidemije od Pekinga do južnog proizvodnog centra Guangdžou. Bilo je 100 dnevno u junu, a nula za duge periode 2020.
Ali Kina kaže da je spremna usred svog lokalizovanijeg pristupa koji će nastojati da pripremi bolnice, građanske vlasti i građanstvo na „odgovarajuće zaštitne mere“ – kao što je veća upotreba kompleta za brzo testiranje kod kuće. „Bolje je usmeriti poplavu nego je blokirati“, rekao je Lu Jiahai, viši stručnjak u državnom regulatoru za lekove Nacionalne administracije za medicinske proizvode (NMPA).
Što se tiče ovog pristupa koji više liči na politiku švedskog modela (iako ne očekujte da će ga neko u Pekingu tako nazvati), Caixin Global je nedavno uhvatio sledeće citate koji ilustruju zapanjujuće lice u razmišljanju o pandemiji među kineskim zvaničnicima:
Iako postoje izazovi u sprovođenju kućnog karantina, rizik od infekcije ne treba preuveličavati, rekao je Jin sa Univerziteta u Hong Kongu.
„Trebalo bi obezbediti naučne smernice koje bi svi trebalo da prate sa jasnim mehanizmom odgovornosti, jer je bilo mnogo primera da čak ni parovi u istoj prostoriji nisu zarazili jedni druge“, rekao je Jin, navodeći iskustvo u Hong Kongu, gde je kućna izolacija široko prihvaćena nakon najgorih epidemija koje su ga pogodile u proleće.
Jedan stanovnik Pekinga se složio. „Mislim da je važnije eliminisati iracionalni strah od zaraze, a istovremeno naučiti kako da smanjimo rizik od unakrsne infekcije“, rekao je Ma Qiao za Caixin, koji je studirao preventivnu medicinu.
Neke od novih mera vlade pozivaju na izolovanje asimptomatskih ili blagih slučajeva Covida kod kuće, a ne u karantinskim kampovima ili bolnicama na sedam dana. Svako ko je u kontaktu sa zaraženim morao bi u karantin kod kuće pet dana umesto osam dana u kampu, a zatim kod kuće.
Državni savet je dalje ukinuo pravilo da ljudi pokažu negativne testove na Covid pre ulaska na javna mesta. Kako je SCMP ove nedelje rezimirao novi pristup: „Nova politika je naglasila da je potrebno obezbediti osnovne socijalne i medicinske usluge. Kretanje ljudi, rad i proizvodnja ne bi trebalo da budu ograničeni u oblastima niskog rizika“.