COCA COLA najveći zagađivač plastikom PET GODINA ZAREDOM!
Koka kola najgori zagađivač plastikom pet godina zaredom.
Nedavno je napravljena lista najvećih zagađivača plastikom, a Coca-Cola je na prvom mestu prethodnih pet godina.
Kako navodi propagandi Zapadni list, Euro News, sramota je da najveći zagađivać plastikom ujedno i bude sponzor klimatskog samita COP27 za borbu protiv klimatskih promena, i zaštitu životne sredine.
Ova lista napravljena je iz godišnje revizije Break Free From Plastic ( Oslobodi se plastike ) za 2022. godinu.
Na ovoj listi, u prvih pet zagađivaća pored Coca-Cola-e spadaju Nestle,Mondelez International, Unileveri PepsiCo.
Kako se navodi u vestima Euro News-a, Coca Cola bi trebala da reformira svoj sistem distribucije pića u kojem bi bilo moguće jednu te istu flašu koristiti više puta.
Za ove kompanije, pravna odgovornost, i sudski sporovi samo su pitanje vremena. Jer, kako piše u EuroNews-u, svi znamo koliko plastika negativno utiče na okolinu, i koliki udeo ove kompanije imaju u nanetoj šteti prirodi navodi se u EuroNews-u;
A možda i ne.
Jer nije Coca-Cola izmislila plastične flaše i drudge proizvode od plastike. Ono su iskoristili trend koji im je omogućio da po nižim ulaganjima prodaju svoje prozivode.
A na pitanje ko je to uveo proizvodnju i upotrebnu plastičnih flaša i drugih proizvoda? Pa, bankarske porodice koje su se bavile iskopavanjem nafte.
Sada isti ti, idu protiv upotrebe nafte, i zalažu se za “zeleni svet”, te napadju korporacije ne bi li i njih stavili na kolena i uveli u Veliki Reset, iz svojim političkih, ne humanih i ekoloških razloga.
Kako se države bore protiv zagađenja plastikom?
Pet najvećih zagađivača otkriveno je kroz reviziju u kojoj je 200.000 naučnika širom sveta analiziralo smeće koje su skupljali na plažama i drugim mestima.
Coca-Cola-in „otpad“ ne samo da su na prvom mestu pet godina zaredom, već su i udvostručili svoj otisak smeća u istom vremenskom periodu.
Break Free From Plastic koriste ove nalaze kako bi se pridružili pozivima na Globalni Sporazum O Plastici, sa pravno obavezujućim mehanizmima i politikama.
Izveštaj navodi kako se ovim kompanijama ne bi moglo verovati na reč da ispunjavaju i da će ispunjavati svoje obaveze kada je u pitanju zaštita životne sredine.
Vlade širom sveta sada imaju priliku da pozitivno utiču na zagađenje životne sredine plastikom, tako što će uspostaviti globalni sporazum o plastici, smatra Hernandez.
Da li postoji napredak u Globalnom Sporazumom O Plastici?
U martu ove godine, započeli su pregovori u Agenciji Ujedinjenih Nacija za životnu sredinu po pitanju zagađenja plastikom.
Ipak, možemo reći hvala Bogu, jer,
Ovi razgovori nisu urodili plodom
I tako treba ostati.
Setimo se da se pre upotrebe plastičnih flaša proizvodila staklena ambalaža. A mi, koji smo na Nultoj Tačci svesni da se ništa ne dešava slučajno, možemo se zapitati par stvari..
Prva je, je li proizvodnja plastičnih flaša pokrenuta samo radi profita, ili kako bi se kroz koji deceniju moglo reći kako Coca-Cola uništava prirodu, te se treba uvesti sporazum o plastici, i uvesti zeleniji svet?
Imamo pravo da pitamo i mislimo.
Da li su to tada biznismeni, državnici to znali? Trebalo bi da jesu. Jer, iako oni možda nisu bili svesni šta je plastika zao kolinu, naučnici su znali, i verovatno je neko i upozorio na negativnu stranu proizvodnje plastike, ali niko tada nije želeo da sluša.
Iza ovoga stoji logika. Ako nešto proizvodite, morate znati sastav tog proizvoda, i karakteristike tog proizvoda, odnosno plastike u ovom slučaju.
Dakle, opet se vraćamo na svesno prikrivanje znanja zarad ekonomskih i političkih ciljeva.
Da li plastika na kraju šteti u tolikoj meri?
Ako uzmemo u obzir da se plastika rastvara, pa i za milion godina, ipak se rastvara. Za nas, milion godina je nezamisliv pojam, no sa stanovišta planete Zemlje, to je jedan minut vremena.
Tu je i reciklaža koja nam omogućava da jednu te istu plastiku koristimo više puta.
A da li plastika uništava eko sistem? Verovatno da da, no ipak na lokalnom nivou. Još kada uzmemo u obzir otkriće crva koji doslovno jedu plastiku, pitanje je koliko ta plastika ima vremena da zagadi okolinu.
Ko zna koliko još stvari u vezi rastvaranja plastike ne znamo. A nadmeno je vreme u kome živimo gde sve deluje kao da gotovo sve znamo, a istina je potpuno suprotna.
Na kraju krajeva, tolika priča o zagađenju, mirkoplastici u ribama, te hrani ljudi, a eto opet, živi smo i zdravi, svet ide svojim tokom, i isto je kao što je i bilo.
Drugim rečima, kada nam se problem ne plasira, i kada se isključi televizija, problem više ne postoji.
Zato, dok se ne vratimo na prozivodnju staklenih ambalaža, neka Koka kola najgori zagađivač plastikom.