Lažne tvrdnje da je temperatura u Velikoj Britaniji prošlog meseca bila “najviša od kada su počeli da je beleže”
2023. će biti „povratak klimatske krize“. Imali smo nekoliko divnih godina odlaganja izazvanog pandemijom, ali sada svi CO2 cilindri ponovo rade.
Prošle nedelje, u svom očajničkom pokušaju da podrže neuspešnu priču o globalnom zagrevanju, zvanične meteorološke agencije u Velikoj Britaniji su tvrdile da je prosečna junska temperatura od 15,8C (60,4F) novi najviši mesečni maksimum svih vremena: „najtoplija od kada su počeli da je beleže“.
Bi-Bi-Si je bio prvi koji je propagirao ovu vest, što nije iznenađujuće, dodajući neosnovanu tvrdnju da su „klimatske promene učinile da je šansa da se nadmaši prethodni zajednički rekord najmanje dvostruko veća, kažu naučnici“.
Topli jun u Velikoj Britaniji ima prirodno objašnjenje – skokovi u „katastrofizam“ su neutemeljeni
Autor Cap Allon, objavljeno iz Electroverse
U stvarnosti, u UK nikada temperatura nije porasla iznad 32,2C (89,9F) tokom meseca, što je daleko od najtoplijeg rekorda u junu u zemlji – 35,6C (96,1F) postavljenih 1956. godine, koji se poklapao 1976. godine. Noćni padovi temperature su doveli do povećanja do tog proseka; fenomen za koji se pokazalo da je preuveličan zbog efekta urbanog toplotnog ostrva (Sistematsko uklanjanje ruralnih temperaturnih stanica od strane Met Office-a u korist onih koje se navode u metropolama gde dominira beton, naravno – svakako nije faktor).
Uzimajući zvanične brojke kao što su navedene, jun 2023. izgleda toplo, uopšteno gledano, neću to da tvrdim, ali bio je daleko od istorijskog.
Jun 1846 – na primer – bio je daleko topliji, barem u Engleskoj, sa prosečnom temperaturom od 18,2C (64,8F). Isto tako, prema rekordu temperature u centralnoj Engleskoj (CET), juni 1676, 1826 i 1842 su takođe bili topliji od juna 2023, sa junima 1775, 1762, 1798, 1858 i 1976. godine.
Nezgodno za Partiju antropogenog globalnog zagrevanja („AGW“), topli jun u Velikoj Britaniji koji je upravo prošao ima toliko veze sa sunčanim satima kao i sa bilo čim drugim.
Relativno – za UK – mala količina oblaka i nedostatak padavina izazvali su veličanstveno blag mesec za većinu. Ali ispostavilo se da je „pokrivanje oblaka“ samo još jedna tačka podataka na kojoj zvanične agencije aktivno rade, rade na tome da se zaštite od javnosti – to bi sigurno zbunilo njihovu agendu.
Ispod su zvanični podaci Met Office-a: Sunčevi sati u Velikoj Britaniji u odnosu na temperaturu. Iako ova dva merenja savršeno koreliraju, agencija odlučno odbija da ih javno poveže:
Glavni meteorolog Meteorološke službe, Pol Dejvis, rekao je za Bi-Bi-Si da je nova rekordna temperatura „značajna za klimu koja se zagreva… zbog posledičnih uticaja na društvo“.
👉 Studija: COVID-19 povezan sa dugotrajnim padom kvaliteta sperme https://t.co/aKUlOHAN2s
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 11, 2023
Uh huh. Posetio sam internet – naime Tviter i BBC odeljke za komentare – u potrazi za razmišljanjima društava o „rekordno vrućem“ mesecu koji je upravo prošao. Ispod je pregršt necenzurisanih i zaista slučajno izabranih odgovora – uzimao sam „prvi koji naiđe“:
Russ: „U mojih 70+ godina, najtopliji jun zabeležen je bio to veličanstveno dugo toplo leto u kojem smo uživali 1976. Bi-Bi-Si i Met Office izbacuju sve više smeća. Ali hej, ako sve to služi paranoičnom kultu Faktora straha sa ispranim mozgom, šta raditi dođavola”.
Stiven: „I ja sam preživeo 1976. Bilo je to veoma vruće vreme! Jun 2023. imao je lepih i ne baš lepih dana, ali 1976. je bila nemilosrdna”.
Fernando: „Dakle, proleće 2023. bilo je 2. najvlažnije od 1991., prema Met Office-u, praćeno lepim sunčanim/vrućim junom (poznatim kao leto) i danas na Jugoistoku ponovo je kišovito. Zanemarite propagandu Bi-Bi-Sija, vreme/klima radi šta dođavola hoće, uvek jeste, uvek hoće”.
Gospodin G: „Volim način na koji nekoliko vrućih dana donosi propast i kataklizmu, scenarije kraja sveta. Ipak, činilo se da zimi nikad kraja i trajala je oko 7 meseci jadnog hladnog vremena. Postaje pomalo dosadno, zar ne…”
Irish Jig: „Kao baštovan primećujete kako se svaka godina razlikuje. Od novembra do februara ove zime je bilo zaista hladno, ubilo je mnogo obično veoma izdržljivih biljaka. Mart i april su bili užasni – hladno i izuzetno vlažno, tek je krajem maja ovde počelo da se zagreva, mnogi prolećni usevi nisu uspeli da proklijaju. Nisam siguran da je „najtopliji ikada“, ali jun je bio veoma topao (dobar za uzgoj), ali i veoma suv.
Pulsa King: „Ne, u junu je bilo nekoliko vrućih dana, ali sve u svemu, bilo je razočaravajuće hladno. Leto je do sada bilo ispod proseka ovde u Velikoj Britaniji”.
Džud: „BBC nije bio u pravu kada je rekao da je ova godina postavila novi rekord i da je bila toplija od juna 1976, mogu vam reći jer sam radio napolju na putevima u junu 1976. na severozapadu Velike Britanije, putevi su se topili. Da, putevi su se topili. Nisam video da se putevi otapaju ove godine”.
Piter Moris: „Kako za ime Boga Met kancelarija može da kaže da je jun u Velikoj Britaniji bio najtopliji ikada? Nema smisla. Lično, ovde u Barnsliju imali smo nekoliko zaista prijatnih, toplih sunčanih dana. Ali ne preterano vruće. Samo prijatno. Ali samo nekoliko njih. Zaključujem da govore laži kako bi podstakli ljubitelje klimatskih promena”.
—- Društvo je reklo, Pol Dejvis: „posledični uticaji“ izgledaju prigušeni, u najboljem slučaju.
Štaviše, NAO (Severnoatlantska oscilacija) ima mnogo da odgovara u vezi sa toplim junom u Velikoj Britaniji. Evo kako to objašnjava dr Judith Curri (odlomak preuzet direktno sa njene veb stranice):
„Atmosferski uslovi u junu iznad severnog Atlantika su takođe veoma neobični, na šta ukazuje anomalija indeksa severnoatlantskih oscilacija (NAO) skoro 3 standardne devijacije ispod mesečnog proseka. NAO je definisan suptropsko-subpolarnom razlikom u anomalijama atmosferskog pritiska na nivou mora (SLP) i približno odražava intenzitet atmosferske cirkulacije niskog nivoa iznad severnoatlantskog basena. Ekstremno niske vrednosti NAO u junu su u skladu sa veoma slabim suptropskim visokim (Bermuda High) i relativno stagnirajućim površinskim vetrovima, uključujući slabost zapadnog toka srednje geografske širine i tropsko-subtropskih istočnih vetrova”.
Ukratko, „ustajali površinski vetrovi i slabi zapadni tokovi“, što se prevodi kao blokada atmosfere rezultiralo je anticiklonalnim vremenom u Ujedinjenom Kraljevstvu skoro ceo mesec, i, posledično, puno sunca i topline.
Sve ima logičan i prirodan odgovor, uzbunjivači. Nikada nema potrebe za preskakanjem na demonizaciju CO2, osim ako je to plan kojim zaista upravljate; sve što „dovodi do katastrofe“ ustvari postiže da razotkriju vašu pristrasnost, sve što oni rade je da obeshrabruju našu omladinu:
I na kraju, i da proširimo Fernandovu poentu iznad, prvi dani jula su se zaista vratili u drugu stranu ka anomalnoj hladnoći.
Do 4. jula, CET očitava 15,3C (59,5F) što je -0,7C ispod proseka 1961-1990 (stara i hladna era na kojoj Met Office insistira da je još uvek koristi). To očitavanje od 15,3C stavlja jul 2023. u najhladniju trećinu jula u zapisima koji sežu do 1659. i vidi da se poklapa sa onima iz 1770, 1777, 1792, 1856, kao i 16 drugih – od kojih je većina iz 1700-ih.
Ako junska toplina ima „otiske klimatskih promena svuda po sebi“, kako mejnstrim meteorolozi vole da tvrde, šta onda pokazuje anomalno hladan početak jula? Šta nam govori hladnoća od novembra do maja u Velikoj Britaniji? Apsolutno ništa, pretpostavljam…?