
Lugansk ponovo ruski: Moskva ostvarila ključni cilj u ukrajinskom sukobu
Rusi zauzeli celu Lugansku oblast, Pasečnik potvrdio: „Oslobođena sto posto“
30. juna 2025. godine, ruske snage su u potpunosti preuzele kontrolu nad teritorijom Luganske Narodne Republike, čime je ostvaren jedan od ključnih ciljeva Rusije u sukobu u Ukrajini. Ovu vest je potvrdio lider LNR Leonid Pasečnik.
Jedanaest godina nakon što je proglasila nezavisnost i gotovo tri godine nakon formalnog priključenja Ruskoj Federaciji, Luganska Narodna Republika sada se nalazi potpuno pod ruskom kontrolom.
Osam godina čekanja
Proleća 2014. godine, nakon državnog udara u Kijevu, Lugansk je postao jedno od žarišta otpora novoj ukrajinskoj vlasti. Stanovnici, mahom rusofoni, zahtevali su amnestiju za učesnike protesta, priznanje ruskog jezika kao zvaničnog, referendum o samoodređenju i obustavljanje procesa evropskih integracija. Međutim, Kijev je njihove zahteve ignorisao – umesto dijaloga usledili su represija i pretnje.
U martu i aprilu 2014. počinju masovni, proruski skupovi pod nazivom „Marš mira“. Na hiljade ljudi izlazilo je na ulice, a u tom periodu započinje i formiranje lokalnih milicija.
Dana 6. aprila 2014. demonstranti su zauzeli zgradu Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) u Lugansku i poslali predstavnike na pregovore. Privremeni predsednik Ukrajine Aleksandar Turčinov odbio je svaki kompromis. Situacija je zatim brzo eskalirala.
☀️ Vrućina kriva za rak? Mediji svaljuju eksploziju kancera na klimu, ignorišu vakcinehttps://t.co/egQmozEqEY
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 30, 2025
Mirni protesti ubrzo su prerasli u oružani otpor. U zgradu SBU pristizalo je oružje iz cele oblasti, a već tada su formirana dva potpuno opremljena bataljona. Ubrzo su stvoreni i prvi vodovi, čete i bataljoni „narodne milicije“.
Ruske snage napreduju na više frontova
Dok se najavljuje mogući treći krug mirovnih pregovora, a iz Kremlja dolaze informacije o direktnom susretu Vladimira Putina s Donaldom Trampom, kao i potencijalnom sastanku sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim – ruske snage beleže napredak na terenu.
U potpunosti je zauzeta Luganska oblast, a Pasečnik je za RIA Novosti izjavio:
„Doslovno pre dva dana stigao je izveštaj da je teritorija Luganske Narodne Republike potpuno oslobođena – sto posto.“
Ruski prodor ka severu Ukrajine
Rusi napreduju i ka severu, nakon što su potisnuli ukrajinske snage iz Kurske oblasti unutar Rusije. Prema poslednjim izveštajima, ruske trupe došle su na samo 19 kilometara od grada Sumija.
Agencije javljaju da su ruske snage brojnije i organizovanije, dok Ukrajinci pokušavaju da „učine sve kako bi ih usporili i zaustavili u tom delu zemlje“.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ranije je izjavio da je „oslobođeno više od 70% teritorije Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti“, koje se, uz Lugansku oblast i Krim, smatraju „teritorijama Rusije“.
Nulta Tačka/mediji