Mađarska bi vrlo lako mogla da napusti Evropsku Uniju tvrdi bivši guverner Mađarske narodne banke
Budimpešta i Brisel su se sukobili oko migracija, morala i sukoba u Ukrajini
Izlazak iz Evropske unije mogao bi uskoro postati „prava alternativa“ za Mađarsku, izjavio je bivši guverner Mađarske narodne banke u televizijskom intervjuu u nedelju.
Govoreći na mađarskoj ATV mreži, Andraš Simor je rekao da, iako je izlazak iz bloka u stilu Bregzita malo verovatan scenario, „je moguć“.
„To je verovatnoća“, objasnio je. „Ako je prošle godine bio 10%, do sada je porastao na 20%, na 30%.
Pozivajući se na rastuću stopu inflacije u zemlji i uskraćivanje EU od 30 milijardi dolara finansiranja Budimpešte, Simor je izjavio da se „plaši da će vlada Mađarske dovesti zemlju u situaciju da izlazak iz Evropske unije postane prava alternativa“.
Noć haosa u IZRAELU! Demonstracije protiv reforme pravosuđa pretvorile se u otvorene sukobe! (VIDEO)https://t.co/Ew4uv2nzkM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 25, 2023
Iako je Mađarska neto korisnik pomoći EU, veliki deo ove pomoći je ostao zamrznut već nekoliko godina, a zvaničnici u Briselu kao razloge za obustavu navode tvrdolinijalnu antiimigrantsku politiku premijera Viktora Orbana i navodni udar na nezavisnost pravosuđa i medijske slobode.
Dok je Orbanova vlada uspešno dobila pristup delu ovog novca ukidanjem veta na ekonomsku pomoć EU za Ukrajinu prošle godine, mađarski premijer je nastavio da kritikuje podršku bloka Kijevu. Orban je više puta pozivao na hitan prekid vatre u Ukrajini i optuživao „proratne briselske birokrate“ da potpiruju sukob sa Rusijom „na račun evropskih interesa“.
Orbanova neslaganja sa EU izlaze iz okvira geopolitike. Govoreći na omladinskom događaju u Rumuniji u subotu, on je izjavio da blok „odbacuje hrišćansko nasleđe, sprovodi zamenu svog stanovništva putem migracije… i vodi LGBTQ ofanzivu“ protiv konzervativnih društava.
Uprkos svojim redovnim kritikama na račun Brisela, Orban je više puta odbacivao ideju o izlasku iz EU. Ankete sprovedene od referenduma o Bregzitu 2016. konzistentno su pronalazile visoku podršku javnosti za ostanak u bloku, iako je nedavno istraživanje Evrobarometra zabeležilo pad od 12 poena među onima sa „pozitivnim mišljenjem“ o EU, sa samo 39 odsto koji sada pozitivno gleda na Uniju.