MAĐARSKA odbila molbu Kijeva da isporuču ukrajinske izbeglice koje mogu da se bore na ratištu
Budimpešta neće dozvoliti da se izbeglice „poslaju u smrt“ na liniji fronta, rekao je Žolt Semjen
Mađarska nema nameru da izruči ukrajinske državljane, jer Kijev intenzivira napore da mobiliše više vojnika za vojsku, rekao je zamenik premijera Žolt Šemjen.
Poslednjih nedelja ukrajinska vlada je pokušala da izvrši pritisak na svoje građane koji su napustili zemlju, posebno one koji žive u EU, da se vrate kući, uključujući i traženje od vlasti bloka da podrže ovaj napor. Mnoge članice EU, međutim, nisu bile voljne da sarađuju.
Semjen je u ponedeljak rekao mađarskoj televiziji ATV da Budimpešta „neće izručiti izbeglice Ukrajini“. „Ne istražujemo da li je, prema Ukrajincima, osoba regrutovana ili ne. Na osnovu osnovne humanosti, nećemo dozvoliti da budu poslati u smrt.”
NOVO! AUSTRALIJSKI FILOZOF MAX IGAN U BUNKERU! ČOVEK IMA REŠENJE
„Svaka izbeglica iz Ukrajine je kod nas potpuno bezbedna i dobija svu pomoć“, dodao je on.
U nastojanju da nateraju Ukrajince da se vrate kućama i budu mobilisani, ukrajinski konzulati u inostranstvu prošlog meseca su najavili „privremenu suspenziju“ usluga muškarcima između 18 i 60 godina, koji više ne mogu da dobiju nikakva neophodna dokumenta dok se ne vrate kući. U prošlonedeljnom izveštaju Vašington posta sugeriše se da su mnogi Ukrajinci koji žive na Zapadu ljuti zbog nove politike, rekavši da osećaju da ih tretiraju kao izdajnike i potencijalni plen službenika za regrutaciju.
Kijev je takođe pokušao da angažuje zvaničnike EU da pomognu u rešavanju problema sa ljudstvom. Ali čak i odlučne pristalice Ukrajine, poput Poljske i Nemačke, odbile su da predaju izbeglice, obećavajući da će štititi njihova prava.
Prema podacima Evrostata, u EU je od januara 2024. živelo 4,3 miliona Ukrajinaca, od kojih je oko 860.000 muškaraca u godinama za borbu.
Poslednjih meseci Ukrajina je takođe pojačala napore da nadoknadi gubitke na bojnom polju tako što je povećala svoju mobilizaciju unutar zemlje. Prošlog meseca, predsednik Vladimir Zelenski potpisao je dva zakona, od kojih jedan smanjuje starosnu granicu za muškarce sa 27 na 25 godina, a drugi značajno pojednostavljuje proces izrade nacrta.