Makron insistira da je njegov komentar o slanju trupa „promišljen i odmeren“
Francuski predsednik Emanuel Makron postao je prvi zapadni lider koji je javno razgovarao o raspoređivanju vojnika u Ukrajinu u borbi protiv Rusije, što je izazvalo stampedo NATO saveznika koji su se distancirali od ideje i pretnji nuklearnog rata od strane Kremlja, ali uprkos povratnom udaru Makron insistira da je njegov stav „odmeren“, a kritičari su čak optuživani da su Putinovi ljudi.
Svaka od reči predsednika Makrona o odbijanju da isključi mogućnost raspoređivanja trupa NATO-a u Ukrajinu protiv Rusije je odmerena i promišljena, insistira francuski lider dok trpi značajnu reakciju na svoje komentare. Makron je u četvrtak insistirao na tome da je s obzirom na ozbiljnost ovog pitanja rekao šta je mislio i da nema prostora za dvosmislenost.
Francuski emiter BFMTV izveštava o Makronovom potvrđivanju stava, da je on danas u odgovoru na pitanje koje je postavljeno dok je prisustvovao otvaranju pariskog olimpijskog sela za predstojeće igre rekao: „Ovo su dovoljno ozbiljne teme. Svaka reč koju kažem o ovom pitanju je odmerena i promišljena”.
Predsednik Makron je u ponedeljak postao prvi lider NATO koji je otvoreno spekulisao o slanju zapadnih trupa u Ukrajinu da se bore. Govoreći dok je bio domaćin kriznog sastanka evropskih lidera o Ukrajini u Parizu, predsednik je rekao da se slanje trupa u Ukrajinu „ne može isključiti“ i da zapadni saveznici moraju „učiniti sve što mogu da postignu naš cilj“, pobedivši Rusiju.
S jedne strane, Makron je priznao da još nema „konsenzusa“ za rat sa Rusijom, ali je takođe primetio kako su se brzo promenili stavovi prema donacijama opreme Ukrajini. U poređenju sa situacijom iz 2023. godine kada su borbeni avioni, tenkovi i krstareće rakete bili dati Kijevu, Makron je primetio kako su ukrajinske pristalice u početku samo rado predale „vreće za spavanje i šlemove“.
Zašto milijarderi rasprodaju akcije i grade masivne bunkere za preživljavanje? https://t.co/rlp9ImGvWx
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 1, 2024
Makronova ratoborna retorika brzo je naišla na snažna pobijanja evropskih i NATO lidera. Portparol britanskog ministarstva odbrane ocenio je plan kao „veliku eskalaciju“, a portparol premijera je rekao da nema planova za „raspoređivanje velikih razmera“. Nemačka je bila potpuno jasna po tom pitanju, odgovarajući Makronu: „Jedno je jasno: neće biti kopnenih trupa iz evropskih država ili NATO-a. To je istina.“
NATO-ov Jens Stoltenberg je takođe bio jasan da Makronov plan nije naišao na odobravanje, rekavši: „nema planova za borbene trupe NATO-a na terenu u Ukrajini“.
Sjedinjene Države rekle su preko portparola Saveta za nacionalnu bezbednost Džona Kirbija da, iako je slanje trupa stvar o kojoj suverene nacije odlučuju same, Sjedinjene Države su bile „kristalno jasne“ da njihove trupe neće snaći borbena uloga u Ukrajini.
Makronovo insistiranje da su njegovi komentari „odmereni“ i napadi njegove vlade na disidente u samoj Francuskoj sugerišu da će se za sada držati svog plana. Kako je objavljeno, Makronov saveznik i novopostavljeni premijer Gabrijel Atal pokrenuo je napad na liderku populističke desnice Marin le Pen kada je kritikovala ideju slanja francuskih trupa da umru u Ukrajini, optužujući je da je Putinov vojnik.