MI5 I MI6 POTPISALE UGOVOR SA AMAZONOM O SKLADIŠTENJU PODATAKA NA BEZOSOVOM Cloudu
Priti Patel je pod pritiskom da otkrije da li bi najosetljivije tajne britanske nacionalne sigurnosti mogle biti ugrožene nakon otkrivanja da su njene špijunske agencije potpisale ugovor sa Amazon Web Services.
Laburisti zahtevaju da britanski Ministar unutrašnjih poslova objasni zašto će GCHQ, MI5 i MI6 koristiti sistem visoke sigurnosti koji obezbeđuje ova američka firma, i da li je izvršena bilo kakva procena rizika pre potpisivanja ugovora.
Sporazum, za koji stručnjaci iz industrije procenjuju da je vredan 500 miliona funti do milijardu funti u narednoj deceniji, potpisan je ove godine, prvi je preneo Financial Times, pozivajući se na ljude upućene u diskusiju.
Druga vladina odeljenja, poput Ministarstva odbrane, takođe će koristiti ovaj sistem tokom zajedničkih operacija.
Conor McGinn, ministar sigurnosti, pisao je u utorak svom kolegi u vladi, Damian Hinds-u, zahtevajući parlamentarnu izjavu od Patela kako bi objasnio moguće sigurnosne implikacije i nepredviđene situacije ako Amazonovi sistemi zakažu.
BEZOSOV “BLUE ORIGIN” SE UDRUŽUJE SA BOING-OM I DRUGIMA NA PROJEKTU SVEMIRSKE STANICE “ORBITALNI GREBEN”
https://t.co/VyXok3qE8m— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) October 31, 2021
„Ovi izveštaji su duboko zabrinjavajući i pokreću ozbiljna pitanja o širim sigurnosnim merama koje su na snazi kada je reč o potencijalnim rizicima prenošenja kritičnih elemenata infrastrukture nacionalne sigurnosti Ujedinjenog Kraljevstva kompanijama koje nisu sa sedištem u UK“, rekao je on u pismu koje je Guardian imao na uvid.
Pismo postavlja niz pitanja za vladu, uključujući zašto je Amazonu dodeljen ugovor; da li je o toj odluci raspravljao Savet za nacionalnu bezbednost; kakve su implikacije prenošenja podataka „ne-britanskoj“ kompaniji; da li je napravljena bilo kakva procena uticaja na sajber bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva; kakve rizike to nosi; i koje su nepredviđene situacije na snazi ako Amazonovi sistemi zakažu.
Vladini zvaničnici kažu da će aranžman omogućiti špijunima da lakše dele podatke i omogućiti korištenje specijalnih aplikacija kao što je prepoznavanje govora za uočavanje i prevođenje glasova iz sati presretnute komunikacije.
Iz Downing Street-a nije potvrđen ovaj prijavljeni dogovor, ali je branjeno korišćenje privatne tehnologije od strane sigurnosnih službi. Zvanični predstavnik premijera rekao je: „Neću komentarisati tehnologiju koju koriste obaveštajne službe iz sigurnosnih i komercijalnih osetljivih razloga.“
Ugovor je izazvao zabrinutost oko suvereniteta jer će najtajnije podatke Velike Britanije čuvati jedna američka kompanija. GCHQ je rekao novinskim agencijama da neće komentarisati izveštaje o svojim odnosima sa dobavljačima tehnologije. Amazon Web Servis je odbio da komentariše izveštaj.
U februaru su britanski špijuni u GCHQ rekli da su u potpunosti prihvatili veštačku inteligenciju (AI) kako bi otkrili obrasce u globalnim podacima kako bi se suprotstavili neprijateljskim dezinformacijama i uhvatili zlostavljače dece.
GCHQ godinama koristi osnovne oblike AI, kao što je tehnologija prevođenja, ali pojačava svoju upotrebu, delom kao odgovor na korišćenje AI od strane neprijateljskih država, a delom zbog eksplozije podataka koja ga čini delotvornim.
Gus Hosein, izvršni direktor Privacy Internationala, rekao je za FT da parlament, regulatorna tela i javnost moraju znati mnogo više o tom dogovoru. „Ovo je još jedno zabrinjavajuće javno-privatno partnerstvo, dogovoreno u tajnosti“, rekao je on.
Ako ovaj ugovor prođe, Amazon će biti pozicioniran kao provajder u oblaku za svetske obaveštajne agencije. Amazon mora sam odgovoriti za koje službe sigurnosti bi bio spreman da radi.