Ministarka finansija SAD pojela previše pečuraka: Finansiranje rata u Ukrajini najbolja stvar za globalnu ekonomiju
Udvostručenje finansijske podrške Ukrajini u njenom ratu sa Rusijom je „najbolji“ način da se pomogne globalnoj ekonomiji, izjavila je u nedelju ministarka finansija SAD Dženet Jelen.
Ona je dodala da jačanje ekonomija u razvoju i rešavanje problema duga takođe imaju svoju ulogu pored slanja milijardi dolara poreskih obveznika u Kijev.
AFP prenosi da je Jelen iskoristila margine samita ministara finansija G20 u Indiji da otkrije da će „odbiti“ kritike da postoji kompromis između pomoći Ukrajini i zemljama u razvoju.
„Okončanje ovog rata je pre svega moralni imperativ“, rekla je ona novinarima u Gandinagaru. „Ali to je takođe najbolja stvar koju možemo učiniti za globalnu ekonomiju.
Ministarka finansija SAD u Kini jela PSIHODELIČNE PEČURKE: Bio je to čaroban danhttps://t.co/fzRISEmWkL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 16, 2023
Njeni komentari o pomoći Ukrajini usledili su nedelju dana nakon što je bivši potpredsednik Majk Pens rekao tokom nastupa na Breitbart News u subotu da je odbrana Ukrajine u najboljem interesu SAD, iako to nije „naš rat“.
Od početka rata, Bajdenova administracija i američki Kongres usmerili su više od 75 milijardi dolara pomoći Ukrajini, što uključuje humanitarnu, finansijsku i vojnu podršku, prema Institutu za svetsku ekonomiju Kila, nemačkom istraživačkom institutu.
Jelen je takođe ukazala na napore za rešavanje problema duga sa kojima se suočavaju privrede u teškom stanju, reformu banaka i globalni poreski sporazum i upozorila da je „preuranjeno“ govoriti o ukidanju carina Kini, nastavlja izveštaj AFP.
Ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini, obe globalne žitnice koje su zajedno izvezle skoro četvrtinu svetske ponude pšenice, izazvala je šokove u privredama širom sveta dovodeći do skoka cena hrane i goriva.
Ekonomska neizvesnost oko pšenice i povezana pitanja lanca snabdevanja nastavljaju da potresaju globalnu ekonomiju jer sukob Ukrajine i Rusije ne pokazuje znake kraja.
Japanski ministar finansija Šuniči Suzuki, govoreći nakon sastanka ministara G7, „ponovo je potvrdio nepokolebljivu podršku G7” Kijevu.
„Potvrdili smo da imovina u vlasništvu Rusije koja je pod nadzorom G7 neće biti preneta dok Rusija ne isplati štetu Ukrajini“, rekao je Suzuki, dodajući da Moskva takođe treba da „plati dugoročne troškove rekonstrukcije“.