Ministarstvo odbrane SAD finansira proizvođača lažnog mesa koji koristi protein gljivica
Ministarstvo odbrane SAD je finansiralo kompaniju koja proizvodi lažno meso koristeći protein gljivica. Zanimljivo je da je kompanija u vlasništvu značajnog donatora Demokratske stranke.
Prema Daily Wire-u, kompanija The Better Meat Company (TBMC) iz Zapadnog Sakramenta u Kaliforniji dobila je skoro 1,5 miliona dolara za uspostavljanje pogona za proizvodnju svojih proizvoda. Donacija od 1,48 miliona dolara će se navodno koristiti za uspostavljanje „objekta za bioproizvodnju sastojaka mikoproteina koji su stabilni, imaju visok sadržaj proteina i vlakana i koji se mogu dehidrirati“. U saopštenju za štampu Ministarstva odbrane od 20. avgusta navedeno je da je TBMC samo jedna od sedam kompanija koje je finansiralo odeljenje za svoj Program distribuirane bioindustrijske proizvodnje (DBIMP).
Novinski sajt je objasnio da TBMC proizvodi svoje meso uzgojeno u laboratoriji „tako što daje vodu i hranljive materije korenima gljivica koje se čuvaju u bioreaktoru“. Proces pretvara „materijal u polučvrstu sivu tečnost koja se procedi da bi konačno postala krajnji proizvod.“
Nema praštanja, odgovaraće svi oni koji nam uništavaju živote | Miša Bačulov | Mario Zna, 295 Uživo
Portparol Ministarstva odbrane rekao je za Wire da je DBIMP grant „podrška postrojenju za bioproizvodnju tipova proteina koji su stabilni, imaju visok sadržaj proteina i vlakana i mogu brzo da podrže potrebe za održivošću naših globalno raspoređenih snaga.
Nastavio je: „Ulažemo u izvore proteina kao što su leblebije i tofu. [Ministarstvo odbrane] ne finansira istraživanje „laboratorijski uzgojenog“ ili „lažnog mesa“ – niti planira da uključi takve proteine kao zamene u obrocima za vojnike.
Mediji su pojasnili da li će TBMC koristiti ove objekte za pravljenje lažnog mesa tokom ili nakon roka granta, s obzirom na to da saopštenje od 20. avgusta ukazuje na finansiranje „objekata za mikoproteinske sastojke“ – sastojka koji se koristi za pravljenje lažnog mesa. Međutim, Wire nije dobio odgovor u vreme štampe.
Ministarstvo odbrane SAD je ranije objavilo planove za ishranu lažnim mesom za pripadnike službi, u pokušaju da smanji svoj ugljenični otisak. Kritike opšte javnosti primorale su odeljenje da odustane od svojih prvobitnih planova i pristane da ne finansira inicijative za lažno meso u julu. Ali odeljenje je naizgled odbacilo to obećanje, o čemu svedoči avgustovsko finansiranje TBMC-a.
Džordž Soroš će preuzeti kontrolu nad više od 200 radio stanica samo nekoliko nedelja pre izbora u SAD https://t.co/s7wR3oj0b7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 25, 2024
TBMC je u vlasništvu velikog donatora demokrata
The Wire piše da se čini da je nastojanje TBMC-a za lažno meso motivisano ideologijom i politikom, jer je njegov izvršni direktor Pol Šapiro aktivista sa istorijom davanja donacija istaknutim demokratama. Prema neprofitnoj organizaciji OpenSecrets sa sedištem u Vašingtonu, on je donirao kampanjama bivšeg gradonačelnika Njujorka Bila De Blazia i američkog predstavnika Džejmija Raskina iz Merilenda.
Njegov Politico profil iz 2018. opisuje Šapira, koji je ranije radio kao potpredsednik u Humanom društvu Sjedinjenih Država, kao „jednog od najvažnijih zagovornika prava životinja u zemlji“. Isti profil takođe je naveo opsežne optužbe za seksualno uznemiravanje protiv njega.
„Problem danas je što koristimo ogroman broj gusaka, pataka, pilića, ćurki, svinja, krava i drugih životinja koje iskreno volimo da jedemo“, rekao je Šapiro u govoru o svojoj kompaniji.
„Verujemo da je budućnost proizvodnje mesa zasnovana na fermentaciji“, navodi TBMC na svojoj veb stranici. „Želimo da revolucionišemo mesnu industriju stvaranjem novog i boljeg načina pravljenja mesa.
Džek Habard, izvršni direktor Centra za zaštitu životne sredine (CEW), osudio je donaciju Ministarstva odbrane TBMC od 1,48 miliona dolara. On je izrazio zabrinutost da će finansiranje podržati kompaniju koja stoji iza proizvodnje lažnog mesa umesto da se ojača bezbednost nacije.
„Spoljni neprijatelji Amerike nam se smeju“, rekao je Habard za Vajr. Prema rečima šefa CEW-a, Ministarstvo odbrane bi trebalo da se drži nacionalne bezbednosti umesto da preusmerava novac poreskih obveznika na TBMC i druge firme koje proizvode lažno meso.
Nulta Tačka/InfoWars