Moskva optužuje SAD i Veliku Britaniju da planiraju sabotiranje ruskih podmorskih kablova kako bi prekinuli globalni internet
Nikolaj Patrušev je optužio Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo za zaveru da žele da sabotiraju podvodne internet kablove i destabilizuju globalnu pomorsku trgovinu energijom.
Kao odgovor na ove tvrdnje, portparol britanskog Forin ofisa rekao je za Njuzvik: „Nećemo davati komentar na ruske teorije zavere“.
UŽIVO! ADVOKAT PEROVIĆ U BUNKERU! DA LI I NAS ČEKAJU DISTOPIJSKI ZAKONI SA ZAPADA
Optužbe su usledile nakon izveštaja američkih zvaničnika, koje je citirao Si-En-En u septembru, koji sugerišu da je Rusija obučavala diverzantsku jedinicu koristeći podmornice i bespilotne letelice za gađanje podvodne infrastrukture, po naređenju Oružanih snaga Glavne uprave za istraživanje dubokog mora Ruske Federacije.
Patrušev, zvanični pomoćnik predsednika, ključna figura iza ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini i bivši sekretar ruskog Saveta bezbednosti, izjavio je u nedavnom intervjuu ruskom listu Komersant da su SAD i Velika Britanija odgovorne za napade u septembru 2022. na gasovod Severni tok 1 i 2 za prirodni gas. On je sugerisao da zapadne obaveštajne agencije imaju neophodnu opremu i osoblje za izvođenje takvih operacija radi promovisanja svojih ekonomskih interesa.
Švedska istraga o sabotaži gasovoda pronašla je dokaze o namernoj šteti, ali je naknadna istraga Švedske i Danske zatvorena u februaru 2024. bez identifikovanja osumnjičenih. Nemačke vlasti u međuvremenu nastavljaju da istražuju incident.
GORI AMERIKA! Oglasili se najviši zvaničnici nakon što je Bajden potpisao početak GLOBALNOG RATA! Trampov sin poručio: „IMBECILI, NISTE NORMALNI“ (FOTO) https://t.co/Y3hGgcne67
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 17, 2024
Patrušev je tvrdio da ukrajinska mornarica ne može da izvede takvu operaciju, tvrdeći da „samo jedinice specijalnih snaga iz zemalja NATO-a mogu da izvrše sabotažu ovog obima“. On je dalje upozorio da bi pomorski kablovi sa optičkim vlaknima, koji čine okosnicu globalne internet konekcije, mogli biti ciljani kao deo napora da se poseje haos na globalnim energetskim tržištima, uključujući i destabilizaciju pomorskog transporta.
Ova tvrdnja se zasniva na širem narativu koji su Patrušev i drugi ruski zvaničnici objasnili, optužujući zapadne sile da ciljaju ključnu pomorsku infrastrukturu kako bi unapredili svoje geopolitičke ciljeve. Patrušev je takođe povezao ovu strategiju sa američkim udarima protiv Huta u Persijskom zalivu, rekavši da su osmišljeni da zaštite zapadne ekonomske interese u regionu.
Podmorska kablovska infrastruktura je izuzetno ranjiva na sabotaže
Ranjivost podmorskih kablova je sve veća zabrinutost, pošto su sukobi u Evropi i na Bliskom istoku naglasili rizike za globalnu mrežu kablova koji nose više od 95 odsto međunarodnih komunikacija.
U martu je oko 25 odsto internet saobraćaja između Azije, Evrope i Bliskog istoka poremećeno nakon što je više podvodnih telekomunikacionih kablova prekinuto u Crvenom moru. Iako nije bilo direktnih dokaza koji povezuju jemenske Hute sa štetom, njihovi napadi na brodove u regionu povećali su opasnost od daljih poremećaja.
Podmorski kablovi, koji su u upotrebi od 1850-ih, od vitalnog su značaja za modernu komunikaciju, prenoseći sve, od ličnih podataka do kritičnih vojnih i finansijskih informacija. Ovi kablovi, koje obično polažu brodovi koji se sporo kreću, obuhvataju preko 800.000km, povezujući kontinente i svakodnevno obrađujući bilione dolara globalnih transakcija.
Uprkos njihovoj važnosti, ovi kablovi su sve ranjiviji i na slučajna oštećenja i na namerne napade. Godišnje se prekine između 100 i 150 kablova, najčešće zbog ribolovačke opreme ili sidra. Međutim, kako geopolitičke tenzije rastu, povećava se rizik od sabotaže koju sponzoriše država.