Muškarci ne bi trebalo da se takmiče u ženskom sportu poručuje zvaničnik Ujedinjenih Nacija
Muški sportisti imaju prirodnu prednost nad ženama, čineći takmičenje između polova nepravednim i opasnim, smatra Reerm Alsalem
Sportistima koji su rođeni kao muškarci ne bi trebalo dozvoliti da se takmiče u ženskim sportovima jer uživaju nepravednu prednost, kaže specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za nasilje nad ženama i devojčicama, Reem Alsalem.
Njeni komentari prate kontroverzu transrodnih osoba na Olimpijskim igrama u Parizu, koja je istakla bezbednosna pitanja sa kojima se učesnici suočavaju i dovela u pitanje integritet igara.
Alsalem je u četvrtak predstavila izveštaj organizaciji u kojem je upozorila da bi sportistkinje mogle biti fizički ranjive na biološke muškarce kada se takmiče u istim sportovima.
UŽIVO! NEDELJA OD 21h! SADA JE STVARNO POČEO HAOS! DR OSMANAGIĆ KOD MARIO ZNA
Naglašavajući da sport funkcioniše na pretpostavci da je „potrebna posebna kategorija za žene da bi se obezbedile jednake, fer i bezbedne mogućnosti“, ona je napomenula, kako citira Sky News, da „više studija nudi dokaze da sportisti rođeni kao muškarci imaju dokazane prednosti u performansama u sportu tokom celog života.”
Prema Alsalemovoj, podrivanje kriterijuma podobnosti u sportovima jednog pola dovelo bi do „nepoštenih, nezakonitih i ekstremnih oblika diskriminacije sportistkinja“. U svetlu ovoga, rekla je ona, sportske vlasti treba da „obezbede da ženske kategorije u organizovanom sportu budu isključivo dostupne osobama čiji je biološki pol ženski“ kako bi se garantovao fer plej.
Zvaničnica je napomenula da u slučajevima kada je pol sportiste „nepoznat ili neizvestan“, ova osoba treba da se podvrgne genetskom testiranju na dostojanstven način, kao što je bris obraza.
Alsalem je rekla da, iako izveštaj – koji je opisala kao nezavisan i koji ima određenu autoritativnu težinu – neće imati nikakve pravno obavezujuće implikacije, ona se nada da će doprineti razgovoru o ljudskim pravima.
Izveštaj dolazi nakon rodnog skandala na Olimpijskim igrama u Parizu, gde je alžirska „bokserka“ Imane Kelif osvojila zlatnu medalju u ženskom boksu. Khelif je prošle godine diskvalifikovana sa takmičenja od strane Međunarodne bokserske asocijacije (IBA) nakon što je DNK test pokazao da sportista ne može da se takmiči sa ženama. Khelif je negirao navode da je rođen kao biološki muškarac, dok se žalio na „online uznemiravanje“.
Komentarišući kontroverzu, predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomas Bah rekao je da ne postoji „naučno čvrst sistem kako da se identifikuju muškarci i žene“, tvrdeći da testiranje hromozoma više nije dovoljno da se napravi razlika između dva pola. Prema MOK-u, odluka se svodila na Kelifov pasoš, koji identifikuje sportistu kao ženu.