NAJVEĆA SVETSKA KOMPANIJA ZA PROIZVODNJU MESA UPOZORAVA DA NEDOSTATAK RADNE SNAGE “KOČI PROIZVODNJU” I POVEĆAVA CENE MESA
Najnoviji podaci o indeksu potrošačkih cena iz SAD ove nedelje pokazuju da cene mesa rastu.
Potrošači se pitaju kada će prestati brza inflacija hrane. Najveći svetski prerađivač mesa upozorio je da nedostatak radne snage usporava rast proizvodnje, podstičući cene na više, navodi Blumberg.
Brazilska kompanija JBS S.A. ima fabrike za preradu mesa širom sveta. Jedan od izazova proizvodnje je nedostatak radne snage u svakoj razvijenoj zemlji, što rezultira ograničenom proizvodnjom i povećanjem troškova.
U četvrtak, Andre Nogueira, šef američkog odeljenja JBS SA, rekao je da je problem najteži u Sjedinjenim Državama jer se očekuje da će nedostatak radne snage trajati i u novoj godini. On je rekao da nedostatak radnika takođe utiče na poslovanje u Evropi, Kanadi i Australiji.
„Nedostatak radne snage usporava rast proizvodnje“, rekao je Nogueira. „Ovo je ključno pitanje za industriju.“ Dodao je da nestašice ne smanjuju trenutne proizvodne kapacitete, ali nedostatak radnika inhibira sposobnost kompanije da proširi proizvodnju ako je potrebno.
„JBS USA ima kompletan tim u poslovima sa svinjetinom i govedinom, mada to ne znači da kompanija održava isti nivo proizvodnje koristeći sličan broj zaposlenih kao u prošlosti“, rekao je Nogueira, dodajući da radnici odustaju od vikend smene.
Ranije ove nedelje, JBS je prijavio zaradu i objavio neto prihod u trećem kvartalu koji je nadmašio očekivanja analitičara zbog jačanja američkog tržišta mesa i povećanja izvoza u Kinu. Međutim, kompanija se osvrnula na pitanje rastućih operativnih troškova zbog problema sa radnicima i viših cena robe.
Na drugom mestu, Nogueira je rekao da su se kompanije koje kontroliše JBS u Ujedinjenom Kraljevstvu suočile sa nedostatkom radnika i vozača kamiona. „To je strukturno prilagođavanje u mesnoj industriji“, objasnio je on.
Vest da cene mesa rastu stiže u trenutku kada globalna inflacija hrane dostiže nove maksimume u deceniji. Istovremeno, potrošačke cene u SAD rastu najbržom stopom u poslednjih 40 godina, delimično zbog rastućih cena hrane.
Zauzvrat, rastuća inflacija, koja se odrazila na hranu, energiju, sklonište i vozila, podstiče period nezadovoljstva među Amerikancima koji se pojavljuju u podacima predsedničkih anketa.
Za sada će cene mesa verovatno ostati visoke jer najveći svetski prerađivač nema prostora da poveća proizvodnju zbog problema sa radnicima. Toliko o „prolaznoj“ inflaciji. Očekujte da će vam jedan od najvećih troškova biti za hranu tokom ove praznične sezone.
Nulta Tačka/InfoWars