Naučnici genetski modifikuju kokoške da budu otporne na ptičji grip
Naučnici su genetski uredili piliće kako bi bili otporni na ptičji grip.
Naučnici su koristili Crispr genetske „makaze“ za stvaranje pilića i sugerišu da bi ptice mogle biti zaštićene od soja bolesti koja se navodno brzo širi širom sveta.
Od 2021. godine, više od osam miliona živine je umrlo ili ubijeno kao rezultat epidemije u Velikoj Britaniji.
Međutim, naučnici takođe upozoravaju da je potrebno više rada da bi se otkrila svaka šansa da tehnika uređivanja gena dovede do mutacije virusa… što bi potencijalno moglo da izazove ljudske infekcije.
MSN izveštava: Istraživači sa Univerziteta u Edinburgu i Imperijal koledža u Londonu koristili su preciznu tehniku makaza na molekularnom nivou da iseku i uređuju DNK u genu zvanom ANP32A.
Gen ima biološku funkciju u zdravim ćelijama pilića. Ali kada su ćelije zaražene ptičjim gripom, virus otima gen da bi napravio više kopija samog sebe.
Međutim, istraživanje je pokazalo da kada su pilići sa izmenjenim genom bili izloženi tipičnoj dozi virusa, devet od 10 je bilo u stanju da se odupre infekciji.
Prema rezultatima objavljenim u časopisu Nature Communications, samo jedno pile oslobodilo je male količine virusa na dan ili dva.
Ptice su ostale zdrave i nastavile su da polažu jaja tokom dve godine studije.
„Još nismo uspeli“
Profesor Vendi Barkli, jedna od vodećih autora, rekla je: „Ovo je bio dokaz koncepta da možemo da krenemo ka tome da kokoške učinimo otpornim na virus, ali još nismo uspeli“.
Objasnila je da blokirajući efekat uređivanja gena nije potpun.
Izrael obučavao i naoružao Hamas https://t.co/gDmzOf0S76
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 10, 2023
Kada je doza virusa povećana za 1.000 puta – daleko veći nivo nego što bi se prirodno sreo – oko polovine pilića je imalo prodorne infekcije.
Značajno je da su naučnici takođe identifikovali mutacije u virusu dok je pokušavao da evoluira i preuzme kontrolu nad genom ANP32A.
Dalji laboratorijski testovi su pokazali da mutirani virus ima neku sposobnost da koristi verziju gena ANP32A pronađenog u ljudskim ćelijama, ali nije bio u stanju da izazove infekciju.
Profesorka Barkli je rekla da nalaz pokazuje da je potreban oprez.
„Ono što ne želimo da uradimo je da virus učinimo rizičnijim nego što već jeste“, rekla je ona.
„Činjenica da činimo korak u pravcu da virus učinimo sposobnijim da zarazi druge vrste uopšte nije nešto što želimo da uradimo“.
Dr Borislav Antonijević – Elita se ne zaustavlja, nećemo ni Mi | Mario Zna 241 | Uživo
Virus ptičjeg gripa bi morao da prođe kroz nekoliko velikih promena u različitim genima da bi mogao da inficira ćelije sisara.
Profesorka Barkli je rekla da ciljanje gena ANP32A ne bi „pokretalo evoluciju sledeće pandemije, ali može [dovesti] do mutacija koje nisu poželjne“.
„Trebale bi nam robusnije izmene da bismo zaista zaustavili replikaciju virusa“.
Naučnici su započeli testove sa pilećim ćelijama koje imaju tri uređena gena. Laboratorijski eksperimenti su pokazali da su potpuno otporni na virus.
Pored toga što je potrebno mnogo više istraživanja, još uvek postoje regulatorne prepreke koje treba prevazići pre nego što se tehnika upotrebi za proizvodnju jata otpornih na grip za farmere.
Parlament je usvojio zakon o „preciznom uzgoju” koji dozvoljava korišćenje uređivanja gena kod biljaka i životinja. Ali potrebni su dodatni propisi pre nego što se mogu konzumirati kao hrana.
Uređivanje gena je preciznije od kontroverznih tehnika genetske modifikacije i geni se ne unose iz drugih vrsta.
Nulta Tačka/MSN