Naučnici tvrde: Nevidljivi asteroidi u svakom trenutku mogu da udare u zemlju
Naučnici su upozorili da bi „nepoznati broj“ metrora mogao da se uputi ka Zemlji, ali da bi mogli biti nevidljivi za nas jer su skriveni u odsjaju sunca
Zahvaljujući našoj atmosferi ove stene se obično eliminišu pre nego što nanesu veliku štetu planeti.
Ali to nije uvek slučaj… Na primer, meteor Čeljabinsk koji je udario Rusiju 2013.
Niko nije video da dolazi meteor iz Čeljabinska, uprkos tome što je to najveći asteroid koji je udario u Zemlju u više od jednog veka.
Ovaj meteor udario je u zapadnu Rusiju, izazvavši udarni talas jak kao 35 atomskih bombi i pri čemu je povređeno više od 1.600 ljudi.
Pa kako to da niko nije otkrio meteor širine 19 metara koji ide pravo ka nama?
Odgovor je, prema mišljenju stručnjaka, da je to sakriveno odsjajem našeg sunca.
Mail Online izveštava: Što je najgore, neće biti jedini, jer upozoravaju da bi „nepoznati“ broj svemirskih stena mogao da krene ka Zemlji neotkriveno.
„Asteroidi veličine čeljabinskog meteora udaraju u Zemlju otprilike svakih 50 do 100 godina“, upozorio je Ričard Moisl, šef planetarne odbrane Evropske svemirske agencije.
„Povrede izazvane vazdušnim udarima ili sličnim događajima mogu se sprečiti ako ljudi budu obavešteni o nadolazećem udaru i njegovim predviđenim posledicama.
„Uz upozorenje, lokalne vlasti bi mogle da savetuju javnost da se drži dalje od prozora i stakla.“
Kako onda astronomi mogu da uoče ove ‘nevidljive’ asteroide koji vrebaju u sunčevom odsjaju?
Pa, Evropska svemirska agencija je spremna da kasnije ove decenije lansira svoju orbitalnu opservatoriju NEOMIR (Near Earth Object Mission in Infra-crvena), koja će delovati kao sistem ranog upozorenja za otkrivanje i praćenje bilo kog asteroida koji dolazi ka Zemlji iz pravca Sunca .
NEOMIR će se nalaziti na ‘L1’ Lagranžovoj tački između Zemlje i Sunca.
Neometan Zemljinom atmosferom, njegov infracrveni teleskop će moći da uoči asteroide visine 20 metara i više koji se kreću kroz sunčevu svetlost.
Moissl je dodao: „ESA-ina predstojeća misija NEOMIR će otkriti asteroide poput Čeljabinska koji dolaze iz istog regiona na nebu kao i sunce, popunjavajući vitalnu prazninu u našim trenutnim sposobnostima da predvidimo i planiramo opasne udare.“
Svemirska agencija priznaje da postoji mogućnost da asteroid čak i veći od onoga što će NEOMIR moći da otkrije može da udari na Zemlju iz dana u dan, ali je takav scenario manje verovatan.
To je zato što što je veći asteroid, to ih je manje u Sunčevom sistemu i lakše ih je otkriti.
Toliko da su skoro svi asteroidi širi od pola milje (jedan km) već otkriveni.
Skot Šepard, sa Karnegi instituta za nauku u Vašingtonu, ranije je rekao da otkrića objekata blizu Zemlje (NEO) tek počinju , delom zbog istorije naših opservatorija.
Većina teleskopa ima tendenciju da skrene pogled sa naše planete kako bi izbegli odsjaj sunca.
Međutim, nova istraživanja počinju da zaviruju u drugom pravcu i otkrivaju više – uključujući nikada ranije viđene asteroide.