Naučnici upozoravaju: „Biti previše srećan“ izaziva srčane udare
Naučnici su počeli da citiraju opskurnu studiju koja tvrdi da ‘previše sreće’ može izazvati iznenadne srčane udare kod inače zdravih osoba.
Studija, objavljena 2016. godine, tvrdi da previše sreće može izazvati potencijalno fatalni srčani udar – poznat kao „sindrom srećnog srca“.
S obzirom na mnoge nedavne primere stručnjaka koji se trude da pronađu malo verovatne razloge za nagli porast srčanih oboljenja nakon uvođenja vakcina, da li je ovo primer prediktivnog programiranja četiri godine pre nego što je pandemija počela?
Mirror.co.uk izveštava: Takotsubo sindrom, ili TTS, dijagnostikovan je 1990-ih i obično se javlja nakon uznemirujućih epizoda kao što su smrt supružnika ili roditelja, raspad veze ili dijagnoza raka.
Od 485 pacijenata za koje se mogao identifikovati definitivni emocionalni okidač, 96% je pretrpelo tužne i stresne događaje kao što su gubitak voljene osobe, prisustvo na sahrani, povreda u nesreći ili bolest ili problemi u vezi.
Jedan gojazni pacijent je to doživeo nakon što se zaglavio u kadi.
Ali u slučaju preostalih 20 pojedinaca, izgleda da je oštećenje srca izazvano srećnim prilikama, uključujući rođendansku zabavu, venčanje, proslavu iznenađenja, rođenje unuka ili omiljeni ragbi tim koji je pobedio u igri.
Dr Jelena Ghadri, iz Univerzitetske bolnice u Cirihu u Švajcarskoj – gde se nalazi prvi svetski registar za TTS, rekla je: „Pokazali smo da okidači za TTS mogu biti raznovrsniji nego što se ranije mislilo“.
Rusija objavila izveštaj na 2.000 stranica koji dokazuje da su pandemiju Covid-a kreirali Duboka država i velike farmaceutske kompanije https://t.co/NUhYvua2kf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 18, 2023
„Pacijent sa TTS-om više nije klasičan pacijent ‘slomljenog srca’, a bolesti mogu prethoditi i pozitivne emocije“.
Doktor je nastavio: „Kliničari bi trebalo da budu svesni ovoga i da uzmu u obzir da pacijenti koji stignu u odeljenje hitne pomoći sa znacima srčanog udara, kao što su bol u grudima i nedostatak daha, ali nakon srećnog događaja ili emocija, mogu da pate od TTS-a slično kao pacijent koji se javlja nakon negativnog emocionalnog događaja“.
„Naši nalazi proširuju klinički spektar TTS-a. Oni takođe sugerišu da srećni i tužni životni događaji mogu imati slične emocionalne puteve koji na kraju mogu izazvati TTS“.
Takotsubo sindrom je dobio ime po japanskoj zamci hobotnice koja podseća na izobličeni oblik leve komore srca zahvaćenog TTS.
Stanje, koje se javlja iznenada, uzrokuje da se srčana komora naduva na dnu dok pri vrhu ostaje uzana.
Pacijenti sa abnormalnošću su skloni bolovima u grudima i nedostatku daha i imaju rizik od potencijalno fatalnog srčanog udara.
Naučnici još uvek pokušavaju da razumeju mehanizam iza TTS-a, za koji se smatra da uključuje veze između psiholoških stimulansa, mozga i kardiovaskularnog sistema.
U studiji, 95% pacijenata sa „slomljenim srcem“ i „srećnim srcem“ bile su žene. Prosečna starost „slomljene“ grupe bila je 65 godina, a „srećne“ grupe 71 godinu.
Nalazi su objavljeni u European Heart Journal.
Koautor dr Kristijan Templin, takođe iz Univerzitetske bolnice u Cirihu, rekao je: „Možda i srećni i tužni životni događaji, iako su inherentno različiti, dele konačne zajedničke puteve u izlazu centralnog nervnog sistema, koji na kraju dovode do TTS-a“.
Nulta Tačka/TPV