Naučnici upozoravaju da će se turbo rak uskoro „širiti poput požara“ među opštom populacijom
Naučnici su predvideli da će vakcinisana populacija uskoro imati nagli porast dijagnoza turbo karcinoma u narednih nekoliko godina.
Nakon vesti da je saradnica Foks njuza i doktorka Keli Pauers umrla u nedelju od srčanog udara i borbe sa turbo karcinomom, naučnici su upozorili da bi većina javnosti trebalo da bude spremna da doživi sličnu sudbinu.
Dailymail.co.uk izveštava: Dr Pauers — koja se bavila baletom, trčanjem i jahanjem i inače je bila dobrog zdravlja — na tragičan način ostavila je za sobom malog sina.
Stručnjaci su zabrinuti da će u narednim decenijama biti više slučajeva poput njenog, jer su glioblastomi u porastu među svim starosnim grupama.
Dr Pauers je jedna od 10.000 Amerikanaca koji svake godine umru od glioblastoma, uključujući senatora Džona Mekejna i Bo Bajdena.
Ali očekuje se da će dijagnoza porasti do 75 procenata do 2050. godine.
Ono što je posebno zabrinjavajuće kod ovih karcinoma nije samo brzina kojom oni ubijaju, već postoji i nedostatak tretmana koji bi se uspešno borili protiv njih.
Doktorka Pauers je počela da pati od čestih glavobolja 2020. godine kada je na kraju imala veliki napad, najozbiljniji tip.
Bajden se sprema da unapred „POMILUJE“ Entonija Faučija kako bi ovaj izbegao odgovornost za COVID histeriju https://t.co/54705UIEYE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 5, 2024
U intervjuu za Preferred Health Magazine, rekla je da ju je otac pronašao onesvešćenu na podu sa penom na ustima.
Hitno je prebačena na CT, koji je otkrio tumor i zahtevala je hitnu operaciju.
Dr Pauers je prošla tri operacije na mozgu, kao i hemoterapiju, zračenje i imunoterapiju.
Tokom prve operacije lekari su joj čak rekli da je njena surogat majka trudna, ima muško dete, koji sada ima tri godine.
Dr Pauers je ušla u remisiju 2021. godine, iako se rak vratio ranije ove godine, a poslednji preostali tretman bio je dostupan samo u Nemačkoj. Nejasno je kakva je to terapija.
Glioblastom se najčešće nalazi u frontalnom režnju, koji je, između ostalih funkcija, odgovoran za ličnost, kretanje, jezik i kontrolu impulsa.
Prosečna stopa preživljavanja je samo 15 meseci, a tumor često ne reaguje na tradicionalne tretmane kao što su hemoterapija i zračenje.
Rak pogađa 15.000 Amerikanaca godišnje i ubija 10.000, koji su obično imaju između 70 i 79 godina.
Međutim, istraživanje u Journal of Clinical Oncology predviđa da će stope porasti sa 10.688 u 2010. na 18.466 u 2050. godini, što je povećanje od 72 posto.
Tim je upozorio da predviđanje „može potceniti pravu veličinu nadolazeće promene“.
Neki stručnjaci sugerišu da je to možda zbog sve veće populacije starijih odraslih osoba, nazvanih američkim „srebrnim cunamijem“.
Izveštaj objavljen ranije ove godine, na primer, procenjuje da će rekordni broj od 4,1 miliona Amerikanaca ove godine napuniti 65 godina, a porast će se nastaviti do 2027.
Međutim, ovo ne uzima u obzir mlađe pacijente kao što je dr Pauers.
Neki dokazi sugerišu da bi sve veća izloženost zagađenju i toksičnim hemikalijama mogla biti kriva.
Studija iz 2020, na primer, procenila je vezu između zagađenja vazduha i hronične upale mozga.
Istraživači su otkrili da muškarci koji su bili izloženi benzenu, industrijskoj hemikaliji koja se koristi za proizvodnju plastike i sintetičkih vlakana, imaju veću verovatnoću da razviju rak mozga poput glioblastoma nego oni koji su bili manje izloženi toj hemikaliji.
Zapaljenje mozga uzrokuje da imune ćelije oslobađaju citokine, koji oštećuju DNK i inhibiraju mehanizme namenjene suzbijanju tumora.
Studija objavljena ranije ove godine u časopisu Medicine takođe sugeriše da glioblastomi napreduju u visoko inflamatornim sredinama, jer zapaljenje remeti krvno-moždanu barijeru i omogućava raku da se brže širi i postane otporan na tretmane.
U 2019, studija je otkrila da ultra-fine čestice proizvedene sagorevanjem goriva, kao što je vožnja automobila, povećavaju rizik od raka mozga do 50 procenata za ljude u velikim gradovima poput Toronta u poređenju sa ruralnijim područjima.
Pored toga, stručnjaci iz Moffitt Cancer Centra ukazuju na jonizujuće zračenje kao krivca. Ovo je oblik zračenja koji se koristi u medicinskom snimanju kao što je CT skeniranje, koji je postao češći u poslednjih nekoliko decenija za dijagnostikovanje stanja.
Stručnjaci su primetili da bi ovo zračenje moglo da stvori prekide u lancima DNK, što bi moglo da smanji rizik od mutacija koje izazivaju rak.
Pre nego što joj je postavljena dijagnoza raka mozga, dr Pauers je saznala da ima kamen u žuči i srčana oboljenja 2018. godine, što ju je dovelo do toga da joj je potrebno uklanjanje žučne kese.
Žučna kesa skladišti žuč, tečnost koju proizvodi jetra koja pomaže u razgradnji masti tokom varenja.
Stanja poput visokog holesterola i gojaznosti mogu dovesti do toga da jetra izluči više žuči nego što telo može da rastvori, što dovodi do kristalizacije žuči i stvaranja kamena u žuči.
Kamen u žuči može doprineti srčanim oboljenjima ometajući lučenje žučne kiseline.
Nedavna studija na više od 270.000 Amerikanaca, na primer, sugeriše da kada se izluči previše žučne kiseline, štetne bakterije mogu da se formiraju u mikrobiomu creva koje podstiču upalu i stvaranje plaka u arterijama.
Prema studiji objavljenoj prošle godine, nakupljanje plaka u arterijama koje rezultira srčanim oboljenjima izaziva upalu u celom telu, uključujući i mozak.
Porodica dr Pauers osnovala je GoFundMe da pokrije medicinske troškove pre njene smrti.
Nulta Tačka/Dailymail