Nemačka izdala nalog za hapšenje ukrajinskog državljanina Volodimira Z. zbog sabotaže gasovoda Severni tok
Nemačka je izdala svoj prvi nalog za hapšenje zbog sabotaže gasovoda Severni tok iz Rusije u severnu Evropu 2022. godine, rekavši da traži ukrajinskog državljanina, koji se zove samo Volodimir Z.
Evropski nalog za hapšenje izdat u junu zbog sabotaže velikog gasovoda koji snabdeva Evropu ruskim gasom prvi put je izašao na videlo. Prema istrazi koju je u sredu objavila grupa nemačkih novina i emitera, generalni federalni tužilac je izdao nalog za hapšenje ukrajinskog državljanina koji se, u skladu sa nemačkim zakonom o privatnosti koji štiti neosuđene osumnjičene, zove ukrajinski instruktor ronjenja „Volodimir Z., prenosi Die Zeit.
Navodno se razmatraju i dvoje drugih osumnjičenih, ali za njima još nisu izdati nalozi za hapšenje. Muškarac i žena, za njih se takođe kaže da su ukrajinski državljani profesionalni instruktori ronjenja.
Nemačko tužilaštvo nije komentarisalo izveštaje da ima višemesečni neuručeni nalog za hapšenje ukrajinskog državljanina koji se danas traži „zbog sumnje za protivustavnu sabotažu“, rekavši nacionalnim medijima u opštem saopštenju: „Molim za razumevanje da mi generalno ne komentarišemo medijske izveštaje i ne komentarišemo naloge za hapšenje iz principa.”
Poslednji put se zna da je Vladimir Z. živeo u predgrađu Varšave, ali se smatra da je sada napustio zemlju a da nije uhapšen. Nema nagoveštaja da je ukrajinski državljanin Volodimir Z. na bilo koji način povezan sa svojim skoro imenjakom, ukrajinskim predsednikom, iako je pojavljivanje naloga dovelo do nekih interesantnih odgovora na društvenim mrežama.
Ovo pokušavaju da sakriju! Najveća fabrika za proizvodnju BATERIJA za Električna Vozila stopira rad: Plašimo se da sve ovo nije isplativo https://t.co/BxAM159GM7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 13, 2024
Činjenica da je nalog navodno bio aktivan mesecima i da je navodno otvoreno živeo u Varšavi, a da ipak nije uhapšen ili sprečen da pobegne u inostranstvo, može dovesti do diplomatskog sukoba između sadašnjih evropskih saveznika Nemačke i Poljske. U nekoliko izveštaja se snažno implicira da je Varšava možda sedela mirno i dozvolila ovom osumnjičenom da pobegne, a Bild navodi da postoji „sumnja“ da je traženi muškarac čak upozoren na predstojeće hapšenje, dajući mu vremena da pobegne.
Izgradnja gasovoda Severni tok kroz Baltičko more, omogućavajući jeftinom ruskom uvozu da dominira centralno-evropskim energetskim tržištem i učini da države poput Nemačke imaju jeftin gas iz Moskve, u Poljskoj je uvek izazivala nezadovoljstvo. Die Zeit sugeriše da je navodni diverzant gasovoda možda viđen kao „heroj“ u Poljskoj, navodeći da bi to moglo objasniti opušten stav Varšave prema izvršenju naloga.
Tri od četiri gasovoda koji su činili projekte Severni tok i Severni tok 2 sabotirani su eksplozivom u ranim satima 26. septembra 2022. godine, a eksplozije su uhvatile seizmometarske stanice oko Baltičkog mora. Ubrzo nakon toga veliki poremećaji postali su vidljivi u moru blizu danskog ostrva Bornholm, pošto su ogromne količine gasa izašle iz puknute cevi i pojurile na površinu da bi se ispustile u atmosferu.
Odmah su se pojavile spekulacije o tome ko je, u tim ranim danima početka SVO u Ukrajini, možda želeo da uništi energetsku infrastrukturu koja isporučuje gas iz Rusije u Evropu. Teorije su uključivale da su Sjedinjene Države minirale cevi da bi oštetile rusku ekonomiju i distancirale Nemačku od Rusije, da je Rusija sama minirala svoj gasovod da bi uskratila energiju Evropi, da je Ukrajina minirala gasovod kako bi smanjila zavisnost Zapada od Moskve, pa čak i britanska Kraljevska mornarica koja je učestvovala, jer je London „večni neprijatelj Rusije“.
Još uvek nije pronađen “zvanični krivac”, a istrage o sabotaži Švedske i Danske već su odustale od otkrivanja suštine stvari, ostavljajući samo Nemačku da navodno istražuje, iako Rusija dobro zna ko stoji iza toga.
Nemačka je, prema izlaganjima u svojoj nacionalnoj štampi, sledila teoriju da je naftovode uništila grupa ukrajinskih ronilaca koji su unajmili jahtu Andromedu i radili sa ostrva Rugen u Nemačkoj. Federalna kancelarija kriminalističke policije ranije je saopštila da je na brodu otkrila tragove eksploziva.
Nemačka je kasnije imenovala pukovnika ukrajinskih specijalnih snaga osumnjičenog da je koordinirao napad. Ukrajinska vlada, sa svoje strane, oštro poriče da je bila umešana u sabotažu gasovoda.
Za takvu sabotažu treba imati ozbiljne resurse i koordinaciju, a to može samo nekoliko zemalja na svetu, verovatno ne više od tri zemlje. Ko je javno pretio uništenjem Severnog toka i kome je to bio cilj videli smo, kao i objašnjenje renomiranog novinara iz Simora Herša da je to bila organizacija SAD.